BEOGRAD, Godišnje uštede u javnim nabavkama u Srbiji mogle bi da budu oko 400 miliona evra da se efikasnije primjenjuju propisi i bolje vrši kontrola, ocijenjeno je danas na skupu “Javne nabavke na raskršću” koji je u Beogradu organizovala Transparentnost Srbija.
“Novim Zakonom o javnim nabakama, koji se primjenjuje od januara ove godine,
unaprijeđen je sistem ugovaranja kupovine roba i usluga koje se plaćaju iz budžeta, ali u tom sistemu još ima nedostataka”, ukazao je šef političkog odjeljenja delegacije Evropske komisije u Srbiji Tomas Njoki.
On je naveo da su glavni nedostaci nedovoljna kadrovska i materijalna osposobljenost Uprave za javne nabavke i Komisije za zastitu prava, kao i kašnjenje u izboru članova nove Komisije, koju će, prema novom zakonu, umjesto Vlade birati Skupština Srbije.
Prema njegovim riječima, problem su i neprecizni rokovi za javne nabavke i nepostojanje obučenih službenika za javne nabavke.
Na kašnjenje u izboru nezavisne Komisije upozorila je i predstavnica Misije OEBS-a u Srbiji Rut van Rijn (Ruth van Rihjn), navodeći da je zakonski rok za to bio 6. jul.
Vlada Srbije, prema njenim riječima, trebalo bi da unaprijedi Strategiju za jačanje sistema javnih nabavki, kao i da se uspostavi bolja kontrola javnih nabavki u svim fazama.
Državni sekretar u Ministarstvu finansija Slobodan Ilić je najavio da će u budžetu za 2010. godinu biti izdvojeno više novca za rad svih institucija koje su zadužene za spriječavanje korupcije, među kojima su i Uprava za javne nabavke i Komisija za zaštitu prava, kao i da će one dobiti bolje uslove za rad.
Ilić je dodao da je za dobro funkcionisanje sistema javnih nabavki neophodna bolja saradnja svih institucija u tom sistemu, zajedno sa policijom, Agencijom za borbu protiv korupcije, sudstvom i tužilaštvom.
“Uštede u javnim nabavka postićiće se i primjenom zakona o budžetskom sistemu i fiskalnoj odgovornosti koji je pripremi, ali i Zakona o kontroli državne pomoći”, rekao je Ilić.
Obuka službenika za nabavke budžetskih korisnika, kako je naglasio, počeće u prvoj polovini decembra ove godine.
Licence za obavljanje tih poslova, prema riječima direktora Uprave za javne nabavke Predraga Jovanovića, dobiće pet do šest hiljada službenika.
Jovanović je rekao da su uvođenjem elektronskog oglašavanja javnih nabavki na portalu Uprave postignute uštede od 740 miliona dinara, jer naručioci 18.500 nabavki nisu plaćali oglasni prostor u dnevnoj štampi.
On je naveo da su u utvrđene nepravilnosti u svakoj drugoj nabavci, jer je bilo izbjegnuto nadmetanje ponuđača, tako da je nenamjenski potrošeno oko 100 miliona evra.
Ukupna godišnja vrijednost javnih nabavki u Srbiji je oko četiri milijarde evra, a procjenjuje se, kako je rekao programski direktor Transperntnosti Srbija Nemanja Nenadić, da bi uštede u državnoj kasi za te namjene mogle biti oko 10 odsto, odnosno 400 miliona evra.
On je istakao da je mali broj učesnika u javnim nabavkama gde su utvrđene nepravilnosti bio kažnjen, navodeći da je proteklih godina u takvim slučajevima bilo samo 20 izvršnih sudskih presuda.
“Ugovaranje radova za koje se obezbeđuju inostrani krediti tako što kreditori postavljaju uslove, može da ugrozi efikasnost sistema javnih nabavki”, upozorio je Nenadić.
Državna revizorska institucija (DRI), kako je rekao Saša Varinac iz Uprave za javne nabavke, može mnogo da učini da se spriječe nepravilnosti u postupku planiranja javne nabavke i njenog ugovaranja, ali i sprovođenja, kako bi se onemogućilo da se aneksima mijenja ugovor.
U izvještaju DRI o kontroli budžeta Srbije za 2008. godinu, objavljenom prije nekoliko dana, navedene su brojne nepravilnosti u srovođenju javnih nabavki. Tim povodom je Jovanović rekao da je sada na potezu Skupština Srbije, kojoj je dostavljen taj izvještaj.