BEOGRAD, Vlada Srbije neće rebalansom predvidjeti ozbiljnije uštede u budžetu, kao ni značajnije smanjenje broja zaposlenih u državnim službama, a ozbiljniji rezovi biće aktuelni tek 2013. godine i planirani novim budžetom – saznaju “Novosti”.
Formula po kojoj se vrši obračun povišica plata i penzija ostaće vjerovatno aktuelan u ovoj godini. O mogućim promjenama će se sigurno razgovarati na nivou vladajuće koalicije, ali je izvjesno da će svi penzioneri i zaposleni u javnom sektoru u Srbiji u oktobru dobiti povišicu zasnovanu na rastu cijena na malo u prethodnih šest mjeseci i, dodatno, uvećanu za rast bruto društvenog proizvoda. Rast cijena iznad projektovanog, a što bi se moglo desiti što zbog suše, što zbog kursa može donijeti onima koji imaju primanja iz budžeta, veće prihode, ali će sigurno iziskivati i veće rashode države.
Ukoliko se ostane pri ideji da se porez na dodatu vrijednost poveća za bar dva odsto, to će dodatno uvećati zarade, ali i trošak države za budžetske korisnike.
Upravo ovo i otvara dilemu treba li i za koliko podići porez na dodatu vrijednost. Jer, onaj ko radi kod privatnika ili nezaposleni neće imati veća primanja zato što je statistika objavila da su, zbog većeg poreza na dodatu vrijednost, cijene porasle. A oni koji žive od budžeta hoće. Izgleda kao da se iz porasta stope PDV finansira rast zarada zaposlenih u javnom sektoru.
Inače, računica kaže da bi otpuštanjem 7.000 ljudi iz državnih službi budžet Srbije (na svim nivoima) imao manje troškove za oko milijardu dinara. Pored toga, trošak svakog radnog mjesta u javnom sektoru, kada se izuzmu isplate njihovih zarada, iznosi oko 10.000 dinara, što u masi za budžet znači mnogo.
Inače, Trezor Srbije u srijedu je objavio kalendar aukcija državnih zapisa koje će se obaviti tokom avgusta. Prema tom kalendaru, država će pokušati da izdavanjem zapisa obezbjedi oko 90 milijardi dinara i 80 miliona evra. Novosti