BEOGRAD, Uspjeh nove Vlade Srbije u realizaciji dodatnih ušteda u budžetu od oko 40 milijardi dinara u 2014, koliko traži MMF za sklapanje novog aranžmana, najviše će zavisiti od njenog odnosa prema javnim preduzećima, izjavio je juče član Fiskalnog savjeta Vladimir Vučković.
“Ne znamo još kakva će biti politika nove vlade i odnos prema javnim preduzećima odnosno da li će biti nastavljeno njihovo subvencionisanje i politika pokrivanja gubitaka državnih preduzeća”, rekao je Vučković odgovarajući na pitanje novinara, nakon predstavljanja novog broj časopisa MAT.
Prema njegovim riječima, tu postoji veliki prostor za uštede, kao i u tome koliko će se ozbiljno pristupiti restrukturiranju državnih preduzeća.
Vučković, koji je urednik MAT – a, rekao je da će se vidjeti i da li će Srbijagas dobiti od države garancije u iznosu od 200 miliona evra, što nije mali novac.
Ekonomista Miladin Kovačević je, na pitanje novinara, rekao da bi prioriteti nove vlade trebalo da budu – rebalans budžeta, sklapanje aranžmana sa MMF – om, sprovođenje sveobuhvatnih reformi i bez odlaganja usvajanje novih zakona o radu i stečaju, kao i ubrzan završetak restrukturiranja 153 državna preduzeća.
Kovačević je naglasio da je potrebna snažna fiskalna konsolidacija i snižavanje rizika.
Koordinator istraživačkog projekta MAT – a Stojan Stamenković smatra da je najaktuelniji problem u vezi sa ekonomskom politikom tokom proteklih mjesec dana bio to što “nema ekonomske politike“.
“Tu činjenicu ne mijenja ni nedavna posjeta misije MMF – a i razgovori sa njom. Nije moglo i ne može biti pregovora o eventualnom aranžmanu dok ne postoji vlada sa kojom bi se pregovaralo i ovaj prazan hod bi morao nakon izbora da traje što kraće”, naglasio je Stamenković.
On je istakao da u Srbiji postoji velika kriza likvidnosti, kao i da jačaju problemi izazvani fiskalnim deficitom, nedovoljne štednje i investicija.
“Espanzija sudski blokiranih preduzeća i obima blokiranih sredstava na njihovim računima govori o drastičnoj krizi likvidnosti u nefinansijskom sektoru, koja za posljedicu ima malu ili čak negativnu akmulaciju, to jest gubitke“, upozorio je Stamenković i dodao da bi država najprije morala da uradi reabalans bužeta. Tanjug