BUKUREŠT, Ustavni sud Rumunije ozvaničio je danas reformu rumunskog penzionog sistema, koja je jedan od neophodnih preduslova za dobijanje spasonosne sume od 20 miliona evra od Medjunarodnog monetarnog fonda.
Rumunija je, smanjila javnu potrošnju i istovremeno podigla porez na dodatu vrijednost kako bi svojoj ekonomiji, pogođenoj recesijom, obezbijedila više međunarodne pomoći.
Stručnjaci kažu da je u zemljama komunističke prošlosti penzijski sistem neodrživ, a u Rumuniji bi, da reforma nije sprovedena, jedan radnik “izdržavao” četvoro ljudi već 2050. godine.
Budžet za penzije u Rumuniji je ove godine procjenjen na oko 12 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), a zajedno sa platama državnih službenika, čini oko dvije trećine rashoda države.
Vlada je zato odlučila da poveća starosnu granicu za odlazak u penziju i da ukine skraćen radni staž za određene kategorije poslova.
Tako će do 2030. starosna granica za odlazak u penziju za muškarce i žene biti 65 godina, dok sada iznosi 58 godina za žene i 63 godine za muškarce.
Takođe, zbog neefikasnosti javnog sektora, koji zapošljava čak trećinu od ukupnog broja zaposlenih u zemlji, vlada premijera Emila Boka bila je prinudjena da smanji plate u tom sektoru za 25 odsto kako bi umanjila ogroman deficit u državnoj kasi.
MMF procjenjuje da će smanjenje troškova najvjerovatnije dovesti do gubitka 250.000 radnih mjesta u javnom sektoru u narednih nekoliko godina.
Još jedan potez u istom cilju bilo je i podizanje poreza na dodatu vrijednost (PDV) za pet procentnih poena, na 24 odsto od jula. Tanjug