ZAGREB, Na Ustavnom sudu Hrvatske u petak će se održati savjetodavna rasprava o Zakonu o posebnom porezu na plate, penzije i druga primanja, kojim je uveden poseban krizni porez u javnosti nazvan harač.
Iz ustavnog suda, zatrpana s više od 50 hiljada zahtjeva građana za ocjenu ustavnosti toga zakona, izvijestili su da je rasprava, tokom koje novinari neće moći postavljati pitanja, zakazana u 10 sati.
Mediji javljaju da su na ustavnom sudu gotovo zaključili rad na slučaju kriznog poreza, odnosno da su prikupili mišljenja svih strana u sporu, dobili neovisna mišljenja struke i savjetovali se s Europskim sudom za ljudska prava u Strazburu. Savjetodavna rasprava navodno je zadnja etapa prije odluke, a na njoj bi se trebali suočiti vladini predstavnici koji se protive ukidanju kriznog poreza te saradnici predsjednika Stjepana Mesića koji je i sam u avgustu zatražio ocjenu ustavnosti spomenutog zakona.
Raspravi bi trebali prisustvovati i drugi podnosioci koji prijedlozima za ocjenu ustavnosti traže ukidanje “harača”, među kojima je i velik broj udruženja i sindikata.
Predsjednica ustavnog suda Jasna Omejec već je najavila da će sud prijedloge svih podnosilaca ujediniti i donijeti jedinstvenu odluku.
Takođe je kazala da povrat novca, ako zakon bude proglašen protuustavnim, mogu dobiti samo građani koji su zatražili ocjenu ustavnosti, i to u odvojenu postupku na drugom sudu.
Vlada je prije desetak dana ustavnom sudu predložila da kao neosnovane odbije sve prijedloge za ocjenu ustavnosti, s obrazloženjem da je zakon donesen kako bi se, među ostalim, mogle redovno isplaćivati mirovine, plate i socijalna davanja te izbjeglo njihovo smanjivanje.
Po zakonu poseban porez na plate, penzije i druga primanja, plaća se do kraja iduće godine i to po stopi od dva posto na primanja u iznosima od tri do šest hiljada kuna, odnosno četiri posto na iznose iznad šest hiljada.