VAŠINGTON – Rast američke privrede u prvom tromjesečju usporio se na umjerenih 2,3 odsto na godišnjem nivou.
Potrošnja u maloprodaji imala je najlošije rezultate u skoro pet godina.
Rast u periodu januar-mart je ipak bolji od očekivanog i dovoljan je da podigne rast u toku posljednjih godinu dana na blizu tri odsto, koliko je za cilj postavila administracija Donalda Trampa.
Ministarstvo trgovine SAD saopštilo je danas da je rast BDP-a od 2,3 odsto uslijedio poslije rasta od 2,9 odsto u četvrtom tromjesečju i od tri odsto u prethodna dva tromjesječja, što je bio najbolji devetomjesečni rast u deceniji.
Mnogi ekonomisti su predviđali da će u prvom trromjesječju rast pasti na ispod dva odsto, zbog manjih izdvajanja potrošača poslije velike potrošnje u četvrtom kvartalu. Ekonomisti očekuju da će u aktuelnom tromjesječju rast nadmašiti tri odsto.
Lična potrošnja, koja pokriva 70 odsto privrednih aktivnosti u SAD, usporila se poslije rasta od četiri odsto u četvrtom kvartalu na 1,1 odsto, što je donekle poništilo dobitke od povećanja inventara kompanija i manjeg trgovinskog deficita.
Analitičari ocjenjuju da je usporavanje u prvom tromjesječju privremeno, pošto se očekuje da bude povećana lična potošnja s niskom stopom nezaposlenosti i početnim posljedicama poreskih rezova u vrijednosti od 1.500 milijardi dolara koje je Kongres odobrio u decembru.
U prethodna četiri tromjesječja rast je u prosjeku bio 2,9 odsto, što je tek ispod tri odsto koliko je navedeno u projekciji administracije za budžet za sljedeću godinu.
Administracija očekuje rast od tri odsto u narednim godinama, ali su analitičari manje optimistični pošto ocjenjuju da će se rast vratiti na dva odsto kako splasnu posljedice podsticaja vlade i privreda počne da osjeća nepovoljne efekte rasta kamatnih stopa.
Očekuje se da će federalne rezerve nastaviti da podižu referentu kamatu kako bi spriječile neželjenu inflaciju, dok će veliki federalni budžetski deficit vjerovatno povećati troškove pozajmljivanja.
Novaekonomija.rs