BRISEL, Prerađivačka aktivnost u evrozoni u maju je dostigla svoj najniži nivo za posljednje tri godine, pošto su poslodavci otpustili veliki broj radnika, dok je krizom pogođena Španija dotakla dno, pokazuje danas objavljeno istraživanje.
Prerađivački sektor je u maju pretrpio “oštar pad” u oblasti proizvodnje i novih porudžbina, što je uzrokovalo da indeks menadžera nabavke (PMI) koji obračunava istraživačka kompanija “Markit”, padne na 45,1 poena u maju sa aprilskih 45,9 poena, prenosi agencija AFP.
Vrijednost indeksa ispod 50 ukazuje na usporavanje aktvnosti u prerađivačkom sektoru.
“Prerađivački sektor u evrozoni u maju je nastavio da usporava, što ukazuje da negativne posljedice po stanje realne ekonomije, uzrokovane finansijskim i političkim krizama u regionu, nastavljaju da se šire regionom,” rekao glavni ekonomista “Markita” Kris Vilijamson.
Ovakvi podaci za maj su najniži od sredine 2009. godine.
Slabost zemalja južne Evrope nastavlja da se širi na bogatije zemlje, pošto je PMI za vodeću ekonomiju evrozone Njemačku i drugu rangiranu Francusku takođe pao na svoj najniži nivo za posljednje tri godine.
Irska je u maju bila jedina zemlja koja je ostvarila rast prerađivačke aktivnosti, dok je Austrijski PMI ostao na istom nivou.
Najveće ekonomije evrozone, Njemačka, Francuska, Italija i Španija su “sada objavile da su zabilježile zabrinjavajuće oštar pad u svojim prerađivačkim sektorima,” rekao je Vlijamson.
“Situacija je, međutim, sada možda najintenzivnija u Španiji, čiji je PMI pao ispod PMI-a Grčke, ukazujući na najveće pogoršanje poslovnog povjerenja od svih ispitanih zemalja,” rekao je on. Tanjug