PODGORICA, Crnogorski ministar finansija Igor Lukšić ocijenio je da će usljed globalne ekonomske krize biti usporeni generatori crnogorskog ekonomskog rasta iz proteklog perioda, zbog čega je Vlada oprezna i sprema se za mogući udar krize.
Lukšić kaže da poteškoće već osjeća i stanovništvo, jer se teže odobravaju bankarski krediti koji su bili jedan od generatora rasta životnog standarda.
“S druge strane, logično je očekivati smanjivanje inflacije i pad određenih cijena usljed primjene mjera ekonomske politike, što je povoljnost u odnosu na ovu godinu. Problem, međutim, može biti sporiji rast ili blagi pad zarada, kao i sporiji pad nezaposlenosti”, rekao je Lukšić za “Vijesti”
On smatra da se u ovom trenutku teško može govoriti o krizi u crnogorskoj ekonomiji.
“Posljednje tri godine, uključujući i tekuću, prosječni rast ekonomije je oko devet odsto, što je najbolji rezultat u Evropi. Politika stvaranja uslova za privlačenje stranih i podsticanje domaćih investicija bila je ključni pokretač rasta. Ovogodišnji BDP dostići će nivo 5.200-5.300 eura, dok je prema Eurostatovom istraživanju naš BDP po kupovnoj moći 41 odsto prosjeka EU, znači nešto između devet i 10 hiljada, što je najveći rast od zemalja u regionu u posljednje dvije godine”, rekao je Lukšiuć.
On je najavio da će u narednoj godini u Crnoj Gori biti smanjenja zarada, ali i troškova poslovanja.
“Sve mjere koje smo definisali i koje se sprovode imaju za cilj upravo predupređivanje takvih negativnih efekata krize. Naš cilj je da smanjimo troškove poslovanja i time preventivno utičemo na rast nezaposlenosti. Ukoliko i dolazi do otpuštanja, odlučili smo se da u tom slučaju ponudimo poreske olakšice i time olakšamo pregovore o nivou neto otpremnina da bi socijalni program bio što bolji. Ipak, prvi efekti krize u tom smislu ipak bi se prevashodno mogli odraziti na manji broj nerezidenata koji je angažovan u našoj ekonomiji“, rekao je Lukšić.
Crnogorski ministar finasija je najavio i mjere štednje u Vladi Crne Gore, kojima je predviđeno umanjenje za 10 odsto potrošnje za materijal, službena putovanja, telefone, gorivo i slične troškove.