BEOGRAD, Ekonomski oporavak Srbije je još spor, ali je zasnovan na zdravijim osnovama”, kaže stalni predstavnik Međunarodnog monetarnog fonda u Srbiji Bogdan Lisovolik.
Lisovolik kazao da je oporavak započet u drugoj polovini 2009. godine izgubio zamah i da je zabrinjavajuće što ljudi i dalje ostaju bez radnih mjesta.
Kako je naveo, prema procjeni MMF-a bruto domaći proizvod (BDP) Srbije u 2010. će porasti 1,5 odsto, a u 2011. rast će biti tri procenta što je malo ispod nivoa rasta koji će doprinijeti povećanju broja radnih mjesta.
Lisovolik je naveo i da je finansijska stabilnost u Srbiji poboljšana, ali da je inflacija postala rizik.
“Inflacija u Srbiji će, prema očekivanjima MMF-a, biti u okviru cilja Narodne banke Srbije (NBS), ali postoje rizici koji će gurati ka gornjoj granici inflacije”, kazao je on. Cilj NBS je inflacija od šest odsto, plus-minus dva odsto.
Lisovolik je rekao da je fiskalna politika jedna od glavnih oblasti u Srbiji koja ima problem i naglasio da je neophodno smanjiti, odnosno riješiti problem rashoda budžeta.
I izdaci za penzije i plate problem su koji mora da se riješi, naglasio je on ukazavši da jedino Italija i Grčka imaju veći udio tih rashoda u BDP-u od Srbije.
Reformom penzijskog sistema bi terebalo da riješi taj problem, dodao je on.
Lisovolik je ocijenio da zakon o fiskalnoj odgovornosti koji je uslov za potvrđivanje pete revizije aranžmana Srbije sa MMF-om predstavlja dobaro rješenje.
Prema njegovim riječima, taj zakon daje fiskalna pravila za rast plata i penzija i uvodi fiskalni savjet koji će povećati transparentnost javnih finasija.
“Primjena zakona o fiskalnoj odgovornosti može za Srbiju da bide izlazana strategija iz programa sa MMF-om”, naveo je on.
On je kazao i da je jedna od najvažnijih reformi u Srbiji privatizacija i da će ona pomoći rastu izvoza i domaće štednje.
Preveliko učešće javnog sektora u privredi Srbije, kako je rekao, guši privatni sektor.
Lisovolik je ocijenio da je Srbija izbjegla pune razmjere svjetske ekonomske krize, ali i da globalni oporavak neće pomoći Srbiji da ostvari rast izvoza i oporavak jer je neophodno poboljšati dvije ključne oblasti – fiskalnu odgovornost i strukturne reforme.
Lisovolik je ocijenio i da je dobro što je Srbija povećala izvoz, ali je naglasio da je neophodno da Srbija postane “uzorni reformator”. Ocijenio je da je kampanja za ukidanje nepotrebnih propisa bila razočaravajuća, ali da očekuje da će proces reforme propisa biti okončan. Dodao je da Srbija mora da izbjegne nazadne korake kao što s uvođenje novih taksi i nameta. Beta