BANJALUKA, Ekonomski rast BiH u trećem kvartalu ove godine postepeno je oslabio u odnosu na polugodište, a pogotovo u poređenju s prvim tromjesečjem, upozorava Direkcija za ekonomsko planiranje (DEP) BiH u novoj mjesečnoj informaciji.
Kao glavne uzroke zahladnjelog ekonomskog rasta DEP navodi sve slabiji rast robnog izvoza i industrijske proizvodnje, te sve izraženije slabljenje domaće tražnje.
DEP je, inače, ranije ove godine prognozirao rast bruto domaćeg proizvoda BiH u 2013. od 0,9 odsto, dok je Međunarodni monetarni fond iznio projekciju rasta od 0,5 odsto.
U informaciji se ističe da je nominalni rast robnog izvoza u trećem tromjesečju ove godine iznosio tek 3,7 odsto, što je upola niža stopa u odnosu na drugi kvartal. Time je devetomjesečni rast izvoza usporen za 1,7 procentnih poena u odnosu na polugodište.
Posmatrajući strukturu robne razmjene vidljivo je da su na strani uvoza dominirali nafta i naftni derivati, mašine i aparati, bazni metali, te prehrana, dok su najznačajnije izvozne pozicije bazni metali, gdje, kao i kod uvoza, dominiraju aluminijum, željezo i čelik, te njihovi proizvodi, zatim rezervni dijelovi za auto-industriju, te razni gotovi proizvodi kao što su namještaj, odjeća i obuća.
U isto vrijeme, kako se ukazuje, visok industrijski rast u prvom polugodištu bio je rezultat ne samo šestomjesečnog oporavka proizvodnje započetog krajem 2012, nego i niske osnovice iz prethodne godine uzrokovane naglim padom u prvom kvartalu.
Nakon što je u aprilu dostignuta rekordna proizvodnja u posljednjih nekoliko godina, u DEP-u konstatuju da je u periodu maj – jul došlo do tromjesečnog pada industrijske proizvodnje, koji je nakratko zaustavljen tek u avgustu (rast od 1,5 odsto u odnosu na jul). U septembru, kako ističu, industrijska proizvodnja ponovo bilježi blagi pad (0,2 odsto) tako da je treći kvartal obilježila industrijska stagnacija. Takva kretanja uticala su na to da je industrijski rast usporen sa stope od sedam odsto u prvom polugodištu na 6,2 odsto u prvih devet mjeseci ove godine, pri čemu su najznačajniji doprinos dosadašnjem rastu imali prerađivačka industrija i elektoenergetski sektor.
“Sprečavanje daljeg slabljenja rasta industrije u četvrtom tromjesečju moglo bi biti još izazovnije s obzirom na znatno veću osnovicu od novembra 2012. kada je počeo industrijski oporavak”, upozorava se u informaciji.
U osvrtu na građevinski sektor, analitičari DEP-a ukazuju da polugodišnji rast građevinskih radova, takođe, usporava u prva dva mjeseca trećeg kvartala i to kao rezultat usporavanja rasta radova u FBiH uprkos smanjenju pada u RS.
Kako navode, nizak rast vrijednosti radova u avgustu od šest odsto, te septembarski pad od 2,3 odsto najviše su doveli do usporavanja polugodišnjeg građevinskog rasta (13,2 odsto) u FBiH za 3,2 odsto u trećem kvartalu.
Sa druge strane, julskim rastom vrijednosti izvršenih radova u RS od 10,9 odsto, te septembarskim povećanjem od 11,2 odsto zaustavljen je polugodišnji pad od 3,4 odsto, tako da je građevinarstvo RS stagniralo u prvih devet mjeseci. Produbljavanje pada uvoza u trećem tromjesečju najvjerovatnije je bilo posljedica slabe domaće, ali i izvozne tražnje. Nezavisne novine