BANJALUKA, Predsjednik Udruženja poljoprivrednika i stočara Republike Srpske Vladimir Usorac smatra da novi zakon o mineralnim đubrivima, čiji će prijedlog uskoro razmatrati parlament Srpske, predviđa punu kontrolu proizvodnje i uvoza đubriva, što daje garanciju poljoprivrednim proizvođačima da neće biti dovedeni u situaciju, kao do sada, da deklaracija ne odgovara stvarnom sastavu i kvalitetu đubriva.
Usorac je istakao da su u takvim slučajevima poljoprivredni proizvođači imali ogromne gubitke u proizvodnji.
On je ocijenio da je dosadašnji zakon iz ove oblasti slabo urađen i prevaziđen, te da je novi zakon više nego potreban, jer će se znati ko se bavi prodajom mineralnog đubriva i gdje se može tražiti odgovornost u slučaju lošeg kvaliteta.
“Do sada se nije znalo ni ko trguje mineralnim đubrivom i mogli ste ih naći i u prodavnicama mješovite robe i u drugim raznim prodavnicama. Nije se mogla naći odgovornost onih koji su vršili distribuciju đubriva, čak nije bilo ni sleda papira od jedne do druge trgovine”, rekao je Usorac komentarišući Prijedlog zakona o mineralnim đubrivima.
On je zaključio da je suština ovog zakona u obezbjeđivanju kvaliteta mineralnog đubriva.
Narodna skupština Republike Srpske razmatraće u prvom kvartalu ove godine Prijedlog zakona o mineralnim đubrivima, kojim se uređuje proizvodnja, promet, uvoz, kontrola i deklarisanje mineralnih đubriva.
Kako je obrazloženo u skupštinskom materijalu, osnovni razlog Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske za donošenje novog zakona jeste proizvodnja testiranih i ispitanih, kontrolisanih, a samim tim i kvalitetnih mineralnih đubriva.
Osim toga, razlog se nalazi u usklađivanju propisa iz ove oblasti sa direktivama Evropske unije, koje jedinstveno uređuju ovu oblast unutar EU, a time i stvaranje jednakih uslova za proizvodnju i promet đubriva na cijelom prostoru BiH.
Propisano je da poslove u oblasti proizvodnje, prometa i uvoza mineralnih đubriva mogu obavljati subjekti koji su upisani u Registar distributera i uvoznika koji ispunjavaju odgovarajuće tehničke i kadrovske uslove.
Ovaj Prijedlog Vlada Republike Srpske je utvrdila u decembru prošle godine, a njime se uređuje da se prije stavljanja u promet, mineralna đubriva upisuju u Registar mineralnih đubriva, koji vodi Ministarstvo, a koje se vrši na osnovu zahtjeva koji proizvođač, distributer, odnosno uvoznik mineralnih đubriva podnosi.
Mineralna đubriva mogu da se stave u promet ako su propisane vrste, tipa i kvaliteta, ako su obilježena na propisani način i ako se njihovom pravilnom primjenom ne ugrožava zdravlje ljudi, životinja i biljaka, plodnost zemljišta i životna sredina.
Zabranjena je proizvodnja, promet, uvoz i primjena mineralnih đubriva koja nemaju odgovarajući kvalitet, odnosno ako nemaju određeni sadržaj hranjivih materija i odgovarajuća hemijska, fizička, fiziološka i druga svojstva.
Na mineralna đubriva stavlja se deklaracija, a u prometu i primjeni podliježu pregledu i uzorkovanju. Za kvalitet mineralnih đubriva odgovoran je proizvođač i uvoznik, osim ako je narušavanje kvaliteta nastalo nepravilnim skladištenjem, jer je u tom slučaju odgovoran distributer.
Za neispunjavanje obaveza iz ovog zakona propisane su novčane kazne koje se kreću u iznosu od 1.500 KM do 50.000 KM, u zavisnosti od vrste prekršaja, za privredno društvo ili drugo pravno lice, odgovorno lice u pravnom licu i preduzetnika.
Upravni nadzor nad provođenjem ovog zakona vrši Ministarstvo, a inspekcijski nadzor nad provođenjem odredaba ovog zakona vrši Republička uprava za inspekcijske poslove putem fitosanitarnih i poljoprivrednih inspektora i poljoprivrednih inspektora u sastavu jedinica lokalne samouprave.
Stupanjem na snagu Zakona o mineralnim đubrivima prestaje da važi Zakon o đubrivima i oplemenjivačima zemljišta. Srna