BANJALUKA, Nacrt Pravilnika o uslovima i načinu ostvarivanja novčanih podsticaja za razvoj poljoprivrede i sela u 2012. godini nema drastičnih izmjena u odnosu na prošlogodišnji, niti imamo značajnijih primjedbi na njega, rekao je predsjednik Udruženja poljoprivrednika i stočara Republike Srpske Vladimir Usorac.
On je naglasio da se jedina primjedba odnosi na prošlogodišnju isplatu podsticaja, koja još nije realizovana.
“Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede poljoprivrednicima duguje 30 miliona KM, a poljoprivrednici Robnim rezervama ili Vladi Srpske osam miliona KM”, rekao je Usorac i dodao da tek izmirenjem ovih dugova novi pravilnik može biti primjenljiv.
Kao izmjenu u odnosu na prošlogodišnji pravilnik, predsjednik Udruženja poljoprivrednika i stočara Republike Srpske, naveo je kapitalna ulaganja u proizvodnju, prema kojem se ne dobija 40 odsto od uloženih sredstava, kao što je bilo prošle godine, već je smanjeno na 35 odsto.
“Ali, ako ste mlađi od 35 godina onda dobijate još deset odsto kao mladi farmer”, rekao je Usorac.
Na ovakvu odluku zamjerku ima član Udruženja voćara opštine Prijedor Dragomir Vujković, koji ističe da se ljudi u zrelijim godinama teško mogu opredijeliti za prestanak bavljenja poljoprivredom i da se zaposle u nekoj drugoj oblasti.
“Za osobe koje se bave poljoprivredom, a imaju 45 godina, smanjen je podsticaj za investicije kao što su protivgradne mreže, sistemi za navodnjavanje, za hladnjače, a ti ljudi, u tim godinama, ne mogu se više zaposliti niti imaju velikog izbora”, rekao je Vujković.
On je naveo da očekuje da premija po kilogramu voća bude kao i prošle godine, te da bi bilo dobro ako bi mogla biti većeg iznosa, dok bi manja mogla izazvati problem.
“Bilo je do šest feninga po kilogramu jabuke, a po kilogramu kruške do deset feninga. U ovim uslovima kada je tržište BiH otvoreno za sve vrste voća i povrća za zemlje iz regiona, mi za izvoz imamo opterećenja sa 10 centi zaštite”, rekao je Vujković.
Predsjednik Udruženja proizvođača mlijeka Republike Srpske Miloš Radojčić rekao je da podsticaji koji predviđaju premije na kravlje, ovčije i kozije mlijeko i to 0,35 KM po litri za E klasu su veoma dobri i solidni. Za mlijeko prve klase izdvaja se 0,20 KM, za drugu klasu 0,16 KM a za treću klasu 0,10 KM po litri.
“Jedini problem koji se javlja jesu dugovanja, jer premije nisu isplaćene za posljednja četri mjeseca prošle godine. To je oko osam miliona KM duga, a i proizvođači još imaju skoro 50 odsto neizmirenog duga za đubrivo”, naglasio je Radojčić.
Predsjednik Saveza udruženja pčelara Srpske Radivoje Maksimović rekao je da se što se tiče pčelarstva pravilnik ostao isti kao i prošle godine, da su zadovoljni, ali da se uvijek može očekivati više.
“Znamo da je budžet ostao isti i da je kriza i zadovoljni smo dobrom saradnjom sa resornim ministarstvom koju smo do sada imali na projektima ispitivanja kvaliteta meda i suzbijanja prodaje patvorenog meda”, naglasio je Maksimović.
On je dodao da je direktni podsticaj, za proizvođače koji imaju minimum 50 košnica, šest KM po košnici.
Predsjednik Udruženja uzgajivača svinja Republike Srpske Mišo Maljčić rekao je da je pozitivna stvar, koja je u pravilniku usvojena, to što su i priplodni materijal, kao što su nazimnice, uvršteni u podsticajna sredstva.
“Podignuti su limiti, međutim, farmeri su nezadovoljni jer još ne znaju koliki je novčani iznos po tovljeniku i zbog toga ne mogu da formiraju cijenu kako bi bili konkurentni”, rekao je Maljčić.
On je dodao da se konkurentnost u okruženju ne može ostvariti malim podsticajima, ali da se ne mogu mnogo jeftino ponuditi ni tovne svinje klaničarima.
“To je jedan čitav lanac. Ukoliko se ne poveća podsticaj ne može se stanovništvu ponuditi ni jeftinija cijena mesa”, naglasio je Maljčić i dodao da uzgajivači svinja nisu zadovoljni trenutnim stanjem. On je podsjetio da je za 2011. godinu planirano 18 KM premije za 70 kilograma utovljene svinje.
Prema Maljčićevim riječima, novi pravilnik o podsticajima nije mnogo promjenjen od prethodnog, osim malih pomjeranja.
Prošlogodišnji budžet Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske iznosio je 60 miliona KM. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Možda je jedina vrijednost priloga u tome što vidimo ko su ti poljoprivrednici-predsjednici udruženja koji su nam
u sprezi sa ministarstvom poljoprivrede, narodski rečeno, a sa izvinjenjem na izrazu, sjebali znanje. Ono pravo po
seljački. Vidi se da je premija za mlijeko maksimalno isforsirana za ekstraklasu, ali ko je taj ko određuje klasu
mlijeka. Određuju je sami sebi. Njihovo mlijeko ekstraklasa, a kod malih farmera ni za treću klasu. A kako je
tih malih farmera moglo odgovarati nekada Banjalučkoj mljekari ili mljekari Mlijekoprodukt, a sad više ne.
Jel oni misle da su svi ludi i nepismeni pa da niko nezna kako izgleda Pravilnik o kvalitetu svježeg sirovog mlijeka
kao i to da se on apsolutno ne poštuje. I još jedno što bi trebalo znati, a to je koliko svako od tih udruženja ima čla-
nova i da li su akta tih udruženja usaglašena sa najnovijim zakonskim propisima. Mogu i ja reći da sam predsjed-
nik udruženja i oplesti po svemu i svačemu “ko maksim po diviziji”, a pogotovo ako to odgovara vlasti. Pozdrav sa
željom da nam se što pre desi nešto ko scenario u Hrvatskoj.