BANJALUKA, Minimalna naknada koju preduzeća u Republici Srpskoj moraju da plate revizorskim kućama za pregledanje poslovnih knjiga iznosi 4.000 maraka plus PDV, a u pojedinim firmama cijena revizije dostiže i do 20.000 maraka, što je, prema riječima privrednika, neprihvatljivo.
Direktor i vlasnik preduzeća “Spektar drink” iz Bijeljine Đorđe Slavinjak kaže da je apsurdno da minimalna satnica za ra¬d revizora iznosi 50 maraka, odnosno 400 maraka na dan ili 9.000 mjesečno, u državi gdje je prosječna penzija ispod 400 maraka, a bar trećina radnika nema ni toliku mjesečnu platu.
– Pojedinci nemaju razumijevanja za preduzeća i koriste državne organe da sprovode svoje interese. Jedan od takvih slučajeva je donošenje odluke o obaveznoj reviziji privatnih preduzeća. Privrednici su jedinstveni u stavu da je ovaj zakon neprihvatljiv, nepotreban i besmislen. Svrha revizije je da vlasnik kapitala ima informacije o poslovanju preduzeća i provjeri rad menadžmenta. Pošto u privatnim preduzećima vlasnici uglavnom i rukovode njima, nije potrebna revizija da bi im neko rekao kako posluju – kazao je Slavinjak.
On je naglasio da je nevjerovatno da su Vlada i Narodna skupština Republike Srpske podržali Pravila o kriterijumima o utvrđivanju naknade za izvršene usluge revizije.
– Apsurd je još veći jer je sve ovo u suprotnosti sa principima slobodnog tržišta. Spornim pravilnikom se definiše minimalna cijena usluga privatnih firmi, u ovom slučaju revizorskih kuća. A ta cijena je višestruko veća od trenutne tržišne cijene za isti posao – kazao je Slavinjak.
Upravni odbor Privredne komore Republike Srpske početkom mjeseca uputio je inicijativu ministru finansija Srpske Aleksandru Džombiću za izmjenu Pravila o kriterijumima za utvrđivanje naknada za izvršene usluge revizije, jer smatraju da njihova primjena ima nepovoljne finansijske efekte na privredu.
Portparol Privredne komore Vladimir Blagojević kaže da je prema pravilima za utvrđivanje naknada za izvršene usluge revizije, koje je donio Savjet za računovodstvo i reviziju, određen minimalan iznos za revizorske usluge od 4.000 maraka plus PDV.
– Zato je neophodna izmjena ovih pravila u dijelu koji se odnosi na utvrđivanje najnižeg iznosa naknada, odnosno insistiramo da se kod procesa revizije finansijskih izvještaja primjenjuje sloboda ugovaranja predviđena članom 29. Zakona o računovodstvu i reviziji RS – kazao je Blagojević.
U Ministarstvu finansija kažu da će inicijativa za izmjenu ovih pravila biti razmatrana na idućoj sjednici Savjeta za računovodstvo i reviziju Republike Srpske.
Ova sjednica trebalo bi da bude održana početkom idućeg mjeseca.
Kontrola revizora
Vladimir Blagojević kaže da je potrebno propisati i kontrolu rada revizora u smislu broja izvještaja koje jedan revizor može da uradi kako bi se postigao planirani kvalitet ove usluge.
– Tražimo da se privatna preduzeća izuzmu iz obavezne revizije – rekao je Blagojević. Glas Srpske
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Jeste, revizori, advokati, broker, bankari i ostali obrazovan narod trebaju da rade za 5 km dnevno a ovi polupismeni profiteri koji su metamorformisali u “ugledne privrednike” da i dalje zaradjuju milione…
otkad si ti poceo objektivno pisati?
Mora da se jazavac svrsta medju taj “obrazovan”narod dok ovako komentariše!Ne mislim da je i njemu i meni i sl.neko zabranio da se metamorformisemo pa tako”dobro”zaradjujemo a ne navaliti se na grbaču svega što imalo miče pa ga još više pokopati svojim”obrazovanjem”.Jedino onaj ko napravi rezultate od opštenarodnog interesa ima pravo da se hvali svojom strukom i diplomom,ostali su nažalost samo puki paraziti i na grbači radničke populacije i ove bijedne tzv. privrede!
Da bi neko bio revizor treba da uloži u svoje znanje nekih 10 godina sistematskog proučavanja materije i jako puno novca (ima naravno i onih koji do toga zvanja stižu drugim putem) tako da cijena od 4.000 KM po reviziji nije mnogo. Satnica revizora koja je određena je tako napravljana da se postavi minimum cijene jer se cijena revizije određuje prema revizorskim satima, ali ova cijena treba da pokrije i troškove drugih radnika, putovanja i ostale uobičajene troškove firme. Problem je što je zakonski revizija nametnuta i firmama kojima ne treba i tu je g-din Slavinjak u pravu. Jer nema smisla revidirati d.o.o. sa jednim vlasnikom i 50 radnika ako to on ti ne želi. A to što g-din Slavinjak svoje radnike plaća tako da su oni malo bolji prosijaci pa mu izgleda previše da jedan revizor zaradi nekih 3,4 hiljade mjesečno to je poseban problem ali malo dublji…