VAŠINGTON, BANJALUKA, BiH je tokom protekle godine pogoršala uslove za poslovanje do te mjere da je prvi put u izvještaju Svjetske banke “Doing Business” pozicionirana kao posljednja zemlja u Evropi.
U novom globalnom izvještaju o uslovima poslovanja “Doing Business 2014”, BiH je smještena na 131. mjesto od 189 rangiranih zemalja svijeta, što je pad za pet mjesta u odnosu na prošli izvještaj. To je ujedno i najlošija pozicija za BiH od kada Svjetska banka kreira taj važan dokument za strateške odluke investitora.
U izvještaju se navodi da BiH u protekloj godini nije sprovela nijednu reformsku olakšicu za poslovanje, dok je istovremeno pogoršala uslove u oblasti plaćanja poreza. Naime, BiH se zamjera da je dodatno otežala proces plaćanja poreza za preduzeća time što je uvela kaznu za nezapošljavanje obaveznog minimalnog broja ljudi iz posebnih kategorija, s tim da je, pak, privremeno ukinula taksu za šumarstvo.
Posmatrajući ostalih devet oblasti koje je analizirala Svjetska banka, uočljivo je da BiH tapka u mjestu, što je iskoristila Ukrajina da iskorači i prvi put od 2008. godine nam prepusti kontinentalno začelje.
Od zemalja okruženja, najbolje rangirana je Makedonija, na 25. mjestu u svijetu, a slijede je Slovenija na 33. poziciji, Crna Gora na 44, te samoproglašena država Kosovo, koja je sa velikim godišnjim napretkom od čak 12 mjesta na globalnoj ljestvici došla na 86. poziciju. Zvanična Priština je na taj način, prema ocjeni Svjetske banke, po uslovima poslovanja pretekla Hrvatsku, koja se nalazi na 89, Albaniju na 90 i Srbiju na 93. poziciji u svijetu.
Saša Grabovac, izvršni direktor Udruženja ekonomista RS – SWOT, kaže da izvještaj Svjetske banke potvrđuje da BiH ima lošu poslovnu klimu i da domaći političari ne vode računa o privlačenju stranih investicija.
“Političari treba da iz deklarativne podrške i priča o privlačenju investicija pređu na konkretna djela. Oni očito ne prepoznaju prednost privlačenja investicija koje bi otvorile radna mjesta u lokalnim zajednicama i omogućile im glasove tih zaposlenih radnika na izborima”, ističe Grabovac.
On kaže da izvještaj “Doing Business”, uprkos svim manjkavostima, igra jednu od opredjeljujućih uloga u odluci investitora, barem onih iz udaljenijih zemalja, gdje će ulagati svoj novac.
U izvještaju je zanimljivo da je, na primjer, Gruzija smještena na visoko osmo mjesto u svijetu ispred većine razvijenih skandinavskih zemalja, dok se izolacionistička Bjelorusija nalazi na 63. mjestu, ispred Italije i Češke.
Što se tiče našeg šireg regiona, u izvještaju se ističe da su se napori u pravcu jačanja pravnih institucija i smanjenja kompleksnosti i troškova regulatornih procesa isplatili za poduzetnike u regionu Evrope i centralne Azije, koji je prestigao region istočne Azije i Pacifika kao drugi po pogodnosti za poslovanje iza ekonomija s visokim dohotkom.
“Pridruživanje Evropskoj uniji 2004. bilo je velika motivacija za neke ekonomije u regionu”, rekao je Augusto Lopez Klaros, direktor Odjela za globalne indikatore i analizu grupacije Svjetske banke.
Od 20 ekonomija koje su od 2009. najviše smanjile razlike uvođenjem boljih praksi u oblasti poslovne regulative, njih devet je u ovom regionu – Jermenija, Bjelorusija, Makedonija, Gruzija, Kosovo, Moldavija, Poljska, Ukrajina i Rusija.
Inače, vodeći na svjetskoj rang-listi po lakoći poslovanja je Singapur iza koga se redaju Hong Kong, Novi Zeland, SAD i Danska. Nezavisne novine