BEOGRAD, Premijer Mirko Cvetković izjavio je da je, pored povećanja plata u tri navrata – u januaru, aprilu i oktobru iduće godine, sa MMF-om dogovoreno i da vlada u naredne dvije, tri nedelje preda Skupštini Zakon o fiskalnoj odgovornosti.
“Najvažniji elementi u tom zakonu jesu da ćemo u ovoj godini imati deficit od oko 4,75 odsto, da će se on sljedeće godine smanjti na četiri odsto i da će se narednih godina deficit smanjivati za po 0,75 odsto sve dok se ne zadrži na nivou od minus jedan odsto”, rekao je Cvetković u intervjuu današnjem “Presu”.
Definisano je i da javni dug, koji sada iznosi između 32 i 33 odsto, ne može da pređe granicu od 45 odsto BDP, a ide se ka daljem smanjenju javne potrošnje u BDP u narednom periodu, ali ne kroz nominalno smanjenje potrošnje, već kroz ubrzani rast BDP, kazao je Cvetković.
On je dodao da će biti formirano posebno tijelo koje će pratiti sprovođenje ovog zakona.
Cvetković je podsjetio da je u pregovorima sa MMF konstatovano da se dogovoreni programi uspješno sprovode, da se budžet bolje puni nego u prvom kvartalu ove godine i da srpska ekonomija raste nešto brže nego u prethodna četiri mjeseca.
“Na osnovu tih parametara postigli smo dogovor da u 2011. odmrznemo plate u javnom sektoru i penzije. I to smo dogovorili, tako da će u sljedećoj godini biti tri povećanja plata u javnom sektoru. U januaru ćemo imati povećanje na osnovu rasta cijena prethodnih šest mjeseci, aprilsko povećanje biće bazirano na rastu cijena plus polovina rasta BDP i redovno oktobarsko povećanje plata u skladu sa inflacijom”, rekao je Cvetković.
On je dodao da su sa misijom MMF razmotrena i druga važna ekonomska pitanja.
“Razmatrali smo i kako da jače podržimo dinar i kako da domaće transakcije vežemo za lokalnu valutu. Na taj način kurs bi bio manje značajan za građane, nego što je to sada kada su krediti i druge transakcije vezane za evro i drugu stranu valutu”, kazao je premijer.
Cvetković je naveo da se razgovaralo i o nepovoljnoj strukturi našeg budžeta čiji najveći dio čini tekuća potrošnja, a ne investicije.
“Potvrdili smo da ćemo, nakon uspješne prodaje akcija Telekoma ‘Srbija’, sva dobijena sredstva uložiti u podsticaj kapitalnih investicija u Srbiji i da nijedan dinar sredstava neće ići u tekuću potrošnju”, istakao je Cvetković. Tanjug