SARAJEVO, Ministar civilnih poslova BiH Sredoje Nović trebalo bi uskoro da potpiše sporazum o zapošljavanju između BiH i Katara, nakon čega bi veliki broj hotelijera, ugostitelja, građevinaca, turističkih radnika, kao i lica za čuvanje djece i njegu starih iz BiH moglo da nađe zaposlenje u toj arapskoj zemlji.
“Ovo je najveća prilika za zapošljavanje građana BiH u inostranstvu, a vlasti u BiH se moraju obavezati da učine sve što je u njihovoj moći, kako bi se omogućilo olakšano zapošljavanje radnika po vrlo povoljnim uslovima koje nudi Katar”, rekla je zamjenik ministra civilnih poslova BiH Denisa Maglić-Sarajlić nakon sastanka delegacija BiH i Katara u Sarajevu.
Ona je napomenula da je sporazum o zapošljavanju između Savjeta ministara BiH i Vlade Katara usaglašen ranije, da je bio spreman za potpisivanje i prošle godine, a da je delegacija iz Katara danas potvrdila da je tekst parafiranog sporazuma validan i da će uskoro odlučiti o datumu potpisivanja.
Sarajlićeva je navela da je najveći interes Katara priprema za Svjetsko fudbalsko prvenstvo 2022. godine, odnosno izgradnja kapaciteta za taj događaj, dodajući da trenutno iz BiH u ovoj arapskoj zemlji radi svega 300 radnika.
“Vlada Katara izrazila je interes da se taj broj značajno poveća, odnosno da BiH ima veliki dio `tog kolača` od 800.000 radnika, koliko Katar ima namjeru da zaposli stranaca do 2016. godine. On su posebno zainteresovani za žensku populaciju”, rekla je Sarajlićeva novinarima.
Ona je navela da će ovim sporazumom biti zaštićena prava radnika iz BiH prilikom zapoljšavanja u toj zemlji, te smanjen broj rada na crno.
Direktor Agencije za rad i zapošljavanje BiH Adnan Delić rekao je da je delegacija iz Katara obaviještena da će unutrašnje procedure u vezi angažmana kadrova iz BiH biti svedene na najmanji mogući rok od 15 dana.
“To podrazumijeva istraživanje tržišta rada u BiH, odnosno da li u BiH ima takvog kadra, da li su ljudi zainteresovani za odlazak na rad u Katar, te unutrašnju selekciju kadrova i njihovu prezentaciju poslodavcu”, naveo je Delić i dodao da u Kataru trenutno radi oko dva miliona stranaca.
On je naglasio da će svaki ugovor koji radnik iz BiH potpiše sa nekim poslodavcem biti ovjeren od Agencije za rad i zapošljavanje BiH i Ambasade Katara u BiH i deponovan u Agenciji.
Iz delegacija Katara ističu da, kada je riječ o uslovima za rad i poslovima koji se nude za građane BiH, sve zavisi od njihove stručne spreme, iskustva, kao i od dogovora sa poslodavcem, te da ne postoji sistem fiksne plate za određeno radno mjesto.
Naveden je primjer minimalne neto zarade u hotelijerstvu od oko 2.500 katarskih riyala /oko 600 evra/, uz napomenu da radnici ne plaćaju porez, smještaj, hranu.
Najveća i konstantna potreba je za kadrovima koji će se baviti čuvanjem djece i njegom starih lica, a posla ima i u oblasti turizma i ugostiteljstva, kao i za medicinsku struku i građevinarstvo.
Katarska delegacija je ocijenila uspješnim razgovore koje su juče i danas imali u Ministarstvu civilnih poslova BiH i Agenciji i istakli da su spremni za potpisivanje sporazuma. Srna