BEOGRAD, Banke u Srbiji bi uskoro mogle da plaćaju manju obaveznu rezervu na devizne izvore, što bi trebalo da pojeftini zajmove i olakša kreditiranje privrede i građana.
Narodna banka Srbije najavila je u ponedjeljak da razmatra smanjenje devizne obavezne rezerve, uz istovremeno povećanje njenog dinarskog dijela. To, praktično, znači da bi banke uskoro mogle da raspolažu većim deviznim sredstvima.
Koliko će biti smanjenje ove stope, još nije poznato. S obzirom na to da u NBS ističu da bi korekcija išla u pravcu “opreznog smanjenja”, jasno je da ovaj procenat neće biti veliki. Podsjetimo, banke u Srbiji trenutno na devizne izvore ročnosti do dvije godine plaćaju obaveznu rezervu od 30 odsto, dok na dužu ročnost izdvajaju 25 odsto sredstava. Dinarska stopa je neuporedivo niža: na izvore na kratak rok pet odsto, dok se na rok preko dvije godine ne izdvaja ni dinar rezervi.
Da bi pad rezervi zaživio “u praksi” odluku bi trebalo da donese i izvršni odbor NBS, čija je naredna redovna sjednica zakazana za 12. april. Naravno, uvijek postoji mogućnost da se ovaj odbor sastane i vanredno i tada utvrdi tačan procenat pada devizne i porast dinarske stope obaveznih rezervi.
U centralnoj banci ističu da bi ovo trebalo da utiče na smanjenju troškova kredita i olakšano refinansiranje.
– Uz to, korekcija bi stimulisala banke da pribavljaju dugoročnije izvore finansiranja – navode u NBS.
Plus i minus
Privrednici odavno zahtjevaju da NBS smanji bankama stopu obavezne rezerve, kako bi bilo više novca za kreditiranje privrede, prvenstveno za refinansiranje postojećih obaveza. Centralna banka do sada je upozoravala da pad ove stope ne bi bio garancija da će oslobođena sredstva banke zaista plasirati u kredite privredi. Ipak, sudeći po saopštenju centralne banke poslije sastanka sa bankama, stopa obavezne rezerve na kredite biće uskoro smanjena. Novosti