SARAJEVO , Sindikat BiH i udruženja koja okupljaju ugrožene kategorije građana od kraja februara organizovaće seriju demonstracija protiv poskupljenja i vlasti koje ne poduzimaju adekvatne mjere za njihovo suzbijanje, najavili su iz ovih organizacija.
“Sindikatima na terenu, prvenstveno industrijskim, smo uputili upitnik za izjašnjavanje da li su spremni poduzeti radikalnije akcije, ukoliko Vlada ne odgovori na naše zahtjeve. Već stižu pozitivni signali, pa bi se konkretne akcije mogle očekivati krajem februara ili početkom marta”, kaže Edhem Biber, predsjednik Saveza samostalnih sindikata (SSS) BiH, i napominje da će radnike pozvati da dođu u Sarajevo i ponesu hljeb i drva, te da će se povezati sa drugim sličnim organizacijama.
“Sindikat ima svojevrsnu medijsku blokadu i ljudi malo znaju o tome šta mi radimo između incidentnih situacija”, tvrdi Biber.
U Savezu za zaštitu potrošača spremaju akcije za kraj marta i početak aprila, te poručuju da to rade u najvećoj tajnosti.
“Pokazalo se da su sve priče i pregovori ili uslovi izgubili značaj. Mi imamo 37 zakona koji štite potrošače, a veliki broj onih koji primaju platu pet ili šest hiljada KM ne primjenjuje te zakone, počevši od ombudsmana za zaštitu potrošača, pa nadalje”, kaže sekretar Saveza Mesud Lakota.
I Savez penzionera FBiH najavljuje drastične mjere u koordinaciji sa drugim organizacijama.
“Mi ćemo prije svega postaviti uslove i rokove, a potom organizovati seriju pres-konferencija i upozoriti Vladu da se ne šalimo, da smo spremni provesti drastične mjere. Vlada mora napraviti socijalne programe i druge mjere za najugroženije kategorije stanovništva”, kaže Ševkija Elezović iz ovog saveza.
SSS BiH je na nedavnom sastanku sa delegacijom Vlade FBiH i kantonalnih vlada zatražio da se što prije poveća najniža cijena rada, usvoji zakon o reviziji privatizacije i odrede sankcije za odgovorne za loše stanje u Direkciji robnih rezervi FBiH.
Poslodavci negoduju zbog dogovora o cijeni rada
Ne mogu Branković i Biber bez poslodavaca dogovarati povećanje cijene rada, saopšteno je juče iz Udruženja poslodavaca FBiH.
“Pregovori o utvrđivanju najniže cijene rada se vode isključivo u Ekonomsko-socijalnom vijeću, u kojem o ovoj veoma važnoj stvari odlučuju poslodavci, Sindikat i Vlada”, saopšteno je juče iz UP FBiH. U saopštenju je navedeno da ostavke nekoliko članova delegacije poslodavaca u ESV FBiH “ne znače da su poslodavci odustali od dijaloga s Vladom i sindikatima”, već pokazuju nezadovoljstvo radom ovog vijeća. Poslodavci najavljuju da će do naredne sjednice ESV FBiH odrediti novi sastav svoje delegacije, a povodom izjave premijera FBiH Nedžada Brankovića da je Božidar Matić povukao ostavku na mjesto predsjednika Vijeća, ističu da će na sjednici Upravnog odbora raspravljati o ovoj ostavci.