LONDON, Zakon o sindikatima u Velikoj Britaniji mogao bi pretrpjeti izmjene kojima bi bila umanjena njihova moć da štrajkuju, a kao odgovor na “glup i pogrešan” prekid rada državnih kompanija naredne sedmice, rekao je britanski ministar bez portfelja u konzervativno-liberalnoj vladi Fransis Mod.
Mod je u intervjuu za “Dejli telegraf” rekao da želi da izmijeni zakon u dijelu koji reguliše koliko često sindikati moraju konsultovati svoje članove o štrajkovima, prisiljavajući ih da održavaju skupe izbore.
Ministri su do sada odbacivali pozive konzervativaca za strožim zakonima o sindikatima.
Mod kaže da važeći zakoni ohrabruju štrajkove.
Prema važećem zakonu, kada sindikat izglasa štrajk, prekid rada mora se sprovesti u narednih 28 dana, ali ako se štrajk održi sindikat ima “zakonski mandat” na još štrajkova ili akcija do okončanja spora.
Mod tvrdi da ti zakoni daju sindikatima “neprimjeren podstrek” štrajku i da to treba izmijeniti.
Nakon isteka tri mjeseca sindikat bi morao održati nove izbore među svojim članovima. Svaki izbori koštaju stotine hiljada funti, a ministri vjeruju da bi ta promjena predstavljala značajnu prepreku budućim štrajkovima.
“Tu ima prostora za izmjene i to ćemo ozbiljno razmotriti”, rekao je Mod.
On je dodao da postoji i opcija zaustavljanja štrajkova sindikata na osnovu niskog odziva na glasanju.
Mod je oštro kritikovao sindikate zbog štrajkova dok su i dalje otvoreni pregovori o penzionom sistemu.
“Mislim da je to glupo i pogrešno. Mislim da će to naštetiti reputaciji sindikata”, rekao je on.
Koalicija će razmotriti novi zakonski vremenski okvir mandata koji sindikat ima na raspolaganju za djelovanje nakon glasanja. Donja granica bi bila najmanje tri mjeseca.
Ovo je potvrda da je koalicija spremna da izmijeni zakon o industrijskoj akciji dok se 2,6 miliona radnika javnog sektora sprema na masovni štrajk u srijedu zbog predloženih promjena penzionog sistema.
Očekuje se da će ovaj štrajk, najveći pod vlašću ove koalicije, izazvati velike poremećaje, biće zatvorena svaka deveta škola, predviđeni su zastoji i poremećaji u nacionalnoj službi zdravstva, prekid rada na aerodromima i željezničkim stanicama.