SARAJEVO, Države članice Okvirnog sporazuma o slivu rijeke Save /BiH, Hrvatska, Slovenija i Srbija/ uskoro očekuju nove investicije koje se odnose na plovnost rijeke Save, zaštitu životne sredine, turizam, odbranu od poplava i navodnjavanje, izjavila je zamjenik ministra poljoprivrede Hrvatske Snježana Španjol.
Nakon današnjeg sastanka Savske komisije na ministarskom nivou u Sarajevu, predstavnici zemalja članica Okvirnog sporazuma dogovorili su da inteziviraju aktivnosti na stvaranju preduslova za 11 projekata koje uskoro očekuje završetak pripreme projektne dokumentacije.
Riječ je o regionalnim projektima zaštite vode, kvaliteta vode i eko-sistema, zatim zaštite i prevencije rizika od štetnih dejstava vode – poplava, suša i zagađenja vode, te razvojnim projektima kao što su obnova plovnog puta na rijeci Savi i razvoj turizma.
Na konferenciji za novinare nakon sastanka, Španjolova je istakla da je rad Savske komisije primjer dobre regionalne saradnje i pokazatelj da se ona isplati.
Predsjedavajući Komisije Miodrag Pješić ocijenio je da je sastanak omogućio da se unaprijedi dosadašnja saradnja, te donošenje i provođenje odgovarajuće pravne regulative koja se odnosi na pitanja iz Okvirnog sporazuma.
Prema mišljenju zamjenika ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Ermine Salkičević-Dizdarević, rad Savske komisije izuzetno je dobar primjer regionalne saradnje u upravljanju bazenom rijeke Save.
“BiH ostaje izuzetno privržena provođenju sporazuma. BiH je i članica Međunarodne komisija za zaštitu rijeke Dunav, obje komisije su za region izuzetna prilika da ih iskoriste za upravljanje ovim riječnim bazenima“, istakla je Dizdarevićeva.
Ministar poljoprivrede i životne sredine Slovenije Dejan Židan rekao je da je sastanak bio bitan jer države prave biznis planove za period 2014-2020. godina i moraju da utvrde projekte na listi priroriteta.
U skladu sa opredjeljenjem za dalji zajednički rad, Savska komisija je danas usvojila i Deklaraciju sa smjernicama za dalje provođenje Okvirnog sporazuma o slivu rijeke Save. Srna