BANJALUKA, Vlada Republike Srpske utvrdila je danas Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći kojim se uređuju osnovi prava i načela za ostvarivanje ove pomoći, subjekti za pružanje pravne pomoći, njeni korisnici, te druga pitanja od značaja za pružanje besplatne pravne pomoći u Srpskoj.
Pravo na besplatnu pravnu pomoć, po kriterijumu ličnog svojstva ili statusa pred državnim organom, ostvaruju lica koja su korisnici socijalne zaštite u skladu sa važećim propisima kojima se uređuje oblast socijalne zaštite.
Pravo na besplatnu pravnu pomoć po finansijskom kriterijumu ostvaruju nezaposlena lica, lica lošeg imovinskog stanja, korisnici prava na starosnu i invalidsku penziju i žrtve nasilja u porodici, saopšteno je iz Biroa Vlade Republike Srpske za odnose s javnošću.
Minimum socijalnog statusa lica koja imaju pravo na besplatnu pravnu pomoć ne može biti viši od najniže prosječne neto plate ostvarene na nivou Republike Srpske u prethodnoj fiskalnoj godini.
Korisniku pravne pomoći, kome je pravo na besplatnu pravnu pomoć priznato u drugom predmetu u posljednjih šest mjeseci, prilikom odlučivanja o novom zahtjevu neće se ponovo utvrđivati ispunjenost uslova za odobravanje besplatne pravne pomoći.
U zajedničkom porodičnom domaćinstvu osnov za utvrđivanje prava na besplatnu pravnu pomoć su, po finansijskom kriterijumu, prihodi i primanja svih članova porodičnog domaćinstva koja u zbiru ne prelaze mjesečni iznos prosječne neto plate ostvarene u Republici Srpskoj u prethodnoj fiskalnoj godini.
Osnov za utvrđivanje prava na besplatnu pravnu pomoć po finansijskom kriterijumu u porodičnim domaćinstvima sa pet ili više članova su prihodi i primanja koja u zbiru ne prelaze dvije prosječne neto plate ostvarene u Srpskoj u prethodnoj fiskalnoj godini.
Korisnik prava na besplatnu pravnu pomoć ne može biti lice koje u vlasništvu ili suvlasništvu ima više od jedne stambene jedinice ili poslovni prostor.
Vlada Republike Srpske utvrdila je danas i Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o notarima kojim se uređuje organizacija, ovlaštenja, način rada, notarski ispit, kao i druga pitanja od značaja za rad notara u Srpskoj.
Na današnjoj sjednici utvrđen je i Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o srednjem obrazovanju i vaspitanju.
U saopštenju se navodi da su razlozi za donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o srednjem obrazovanju i vaspitanju neprimjenjivost i nedorečenost pojedinih odredaba važećeg Zakona o srednjem obrazovanju i vaspitanju koje su tokom primjene ovog zakona uočili Ministarstvo prosvjete i kulture, kao i pojedine škole prilikom primjene zakona. Srna