BEOGRAD, Socijalno-ekonomski savjet (SES) trebalo bi da raspravlja o visini takse za isticanje firmi koja je u Beogradu porasla u prosjeku za 114 odsto.
Unija poslodavaca Srbije (UPS) je od Savjeta tražila da se “komunalne takse i njihova nerealna povećavanja stave po hitnom postupku na dnevni red sednice Saveta”.
UPS traži „da se takse mogu podizati po formuli koja važi u većini zemalja Evrope, a koja podrazumeva da se uračunaju godišnji rast inflacije plus ili minus privredni rast na teritoriji jedinice lokalne samouprave”.
Primjena ove formule spriječila bi dalje prekomjereno opterećivanje privrednih subjekata od strane lokalnih samouprava koje su tokom 2009. i 2010. godine podizale lokalne komunalne takse u rasponu od 26 do 246 odsto, navode oni.
“Od SES je zatraženo i da se Gradu Beogradu uputi preporuka da sve lokalne samouprave koje su neopravdano podigle komunalne takse za isticanje firmi u rasponu od 47 do 240 odsto, te takse vrate na prošlogodišnji nivo”, dodaju u tom poslovnom udruženju.
UPS podsjeća i da je odluka o povećanju firmarina izazvala ogorčenje preduzeća i preduzetnika kao i da je podršku za svoj zahtjev da se takse vrate na prošlogodišnji nivo dobila od reprezentativnih sindikata u SES koji, takođe, smatraju da se takse ne smiju podizati.
UPS navodi da “od ukupno 150 opština i 24 grada takse su podignute u 96 opština i 15 gradova, čime su najviše ugrožena mala preduzeća i preduzetnici koji nemaju sredstava za ovolika izdvajanja”.
Takođe, u Beogradu već postoje na desetine taksi koje opterećuju poslovanje poput – komunalnih taksi za držanje sredstava za igru, za držanje muzičkih uređaja i priređivanje muzičkog programa, korišćenje reklamnih panoa, korišćenja prostora za parkiranje drumskih motornih vozila…
Tu su još i takse za držanje motornih, drumskih i priključnih vozila, takse za držanje restorana i drugih ugostiteljskih objekata na vodi a u najavi je i komunalna taksa za uličnu (javnu) rasvjetu. Svaka od ovih taksi mjesečno košta privredne subjekte između 700 i 43.000 dinara, što u zbiru predstavlja ogromno opterećenje.
Da to nije sve, ukazuje UPS, govori i činjenica da pored komunalnih taksi preduzeća u Beogradu plaćaju i lokalne administrativne takse. Tako na primjer, u Beogradu postoji “ukupno 96 različitih administrativnih taksi koje se plaćaju po jednom podnesku organima lokalne samouprave na teritoriji Grada Beograda i kreću se u rasponu od 170 do 260.900 dinara”.
U UPS poručuju “da takva politika opterećivanja preduzeća koji pune budžet Grada i Republike nikako ne ide u prilog onome za šta se gradski i republički čelnici bar deklarativno zalažu – razvoju preduzetništva i povećanju zaposlenosti”. Tanjug