HAVANA, Prema kubanskom jednistvenom državnom obračunu, karipska zemlja je ove godine ostvarila ekonomski rast od 1,4 odsto, čime je izbjegla zvaničnu recesiju ali je za više od dvije trećine podbacila u postavljenim ciljevima.
Objavljeni podaci pokazuju oštar pad za državu koja je ostvarila rast od 12,5 procenata još koliko 2006. godine i koja je očekivala povećanje bruto domaćeg proizvoda (BDP) od 6 odsto za 2009.
Ipak, ministar privrede Horhe Muriljo (Jorge Murillo) opisuje rezultate kao “moralnu pobjedu”.
On je kubanskom parlamentu rekao da očekuje još jednu pobjedu, a to je rast BDP od 1,9 odsto tokom 2010. godine, uprkos globalne recesije za koju komunistička Kuba optužuje svjetski kapitalizam i slobodno tržište.
Predsjednik Raul Kastro je, međutim, u govoru poslanicima nagovijestio da će “iduća godina biti teška” i da će Kuba “nastaviti sa finansijskim ograničenjima koja su proizašla iz krize”.
Kastro kaže da će vlada, da bi došla do prihoda, oporezovati poljoprivrednike – verovatno one koji rade privatno a ne za državu. “Porezi su sredstvo na koje moramo da se naviknemo u veoma kratkom roku”, rekao je on.
U računjanju rasta kubanska vlada sabira ono što je potrošila na besplatno zdravstvo i obrazovanje, dotacije porodicama i kupone za saobraćaj i hranu. Kritičari kažu da to naduvava ekonomski učinak.
Privreda Kube je ove godine teško pogođena krizom, sa padom produktivnosti od 1,1 odsto, manjiim izvozom za 22 procenta i padom izvoza od 37 odsto.
Muriljo kaže da Kuba jednostavno ne može sebi da dozvoli veći uvoz – uprkos dugotrajnoj pritužbi Havane da 48 godina star embargo SAD ne dozvoljava ostrvskoj državi da kupuje američku robu što stvara nestašice svega, od hrane do auto dijelova i školskih potrepština.
Vlada, kaže Muriljo, pregovara o repogamiranju dugova državama kao i međunarodnim firmama koje rade na Kubi.
Stotine stranih kompanija se žale da je Kuba prestala da im plaća i da im je istovremeno ograničila količinu novca koju mogu da podignu sa svojih računa na ostrvu.
Država je vlasnik preko 90 odsto privrede Kube i zaposlene u državnom sektoru plaća manje od 20 dolara mjesečno, što većini sektora omogućava da zapošljavaju više ljudi nego što je potrebno.
Slabu kubansku privredu posljednjih godina je na površini održavao predsjednik Venecuele Ugo Čavez, slanjem preko 100.000 barela nafte dnevno u zamjenu za socijalne usluge, uključujući kubanske ljekare koji pružaju besplatno liječenje u toj južnoameričkoj zemlji.