SARAJEVO, Uprava za inspekcijske poslove u FBiH zatražiće blokadu računa zeničkog “ArcelorMittala” zbog duga od dva miliona KM “za opšte korisne funkcije šuma”, najavljuje direktor Uprave Ibrahim Tirak.
“Ovaj dug je samo jedna u nizu nepravilnosti koje smo uočili i odnosi se na nekoliko proteklih godina. Oni tvrde da su kupoprodajnim ugovorom oslobođeni plaćanja ovih obaveza, što je nemoguće, jer su privatna firma i nema razloga da im država ne uzme pare koje joj pripadaju”, ističe Tirak i napominje da uz plaćanje duga ide i kazna od 4.800 KM.
Ova naknada biće plaćena kantonu i FBiH i iznosi 0,1 posto prihoda, a “ArcelorMittal” (bivši “Mital stil”) je nije platio od 2002. godine. U Ministarsvu za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo FBiH potvrdili su da postoji dug.
“Oni su najveći dužnici”, rekao je Jure Sesar, pomoćnik za šume u ovom ministarstvu.
Tirak pojašnjava da se ostale utvrđene nepravilnosti odnose na sigurnost zaposlenih, zaštitu okoliša i druge segmente poslovanja, za šta je izrečeno i nekoliko novčanih kazni.
“Mi ćemo ‘ArcelorMittal’ ubuduće redovno kontrolisati, ali bi nekoliko resornih ministarstava u Vladi FBiH trebalo ozbiljnije raditi s ovim preduzećem, jer je ono svojim značajem preraslo opštinu i kanton”, smatra Tirak.
Ministar za energetiku FBiH Vahid Hećo smatra da samo Ministarsvo za zaštitu okoliša ima određene ingerencije nad “ArcelorMittalom”.
“Mi im samo izdajemo dozvolu za rad na osnovu osposobljenosti za obavljanje djelatnosti za koju su registrovani”, pojašnjava Hećo.
No, u Parlamentu FBiH upozoravju da su prije godinu, nakon objavljivanja i analize tajnog kupoprodajnog ugovora između Vlade FBiH i “ArcelorMittala”, usvojeni zaključci koji Vladu obavezuju da svakih šest mjeseci izvjesti o stanju u preduzeću, što nije ispoštovano.
“Zaključci su se odnosili na izvršenje obaveza prema radnicima i iz segmenta zaštite okoliša, ali ni sada to nismo uspjeli staviti na dnevni red jer zastupnici nisu pokazali razumijevanje”, kaže zastupnik Sabrija Pojskić.
Proteklih dana nismo uspjeli dobiti stav Uprave “ArcelorMittala”.
Ugrožena bezbjednost radnika
Radnici “ArcelorMittala” su za kratko vrijeme odradili 12.000 prekovremenih sati, utvrdila je Uprava za inspekcijske poslove u FBiH.
“Ugrožena je bezbjednost zaposlenih i proizvodnje, a procjene su da ima prostora za zapošljavanje još nekoliko stotina radnika”, kaže Ibrahim Tirak. U Sindikatu AM-a smatraju da je ovo kršenje radnog zakonodavstva.
“Mi to direktno povezujemo s većim brojem povreda na radu, od lakših do fatalnih, a dešava se da radnik nema vremena ni za polusatnu pauzu za topli obrok. Veliki broj prekovremenih sati pokazuje da ima posla za više radnika, ali Uprava prekovremene pretvara u preraspodjelu radnog vremena, što je nedopustivo s ovolikim brojem sati”, pojašnjava Islam Imamović iz Sindikata “ArcelorMittala”. Nezavisne novine