SARAJEVO, Uprava Postbank BH (Poštanska banka) Sarajevo na čelu sa Adnanom Zukićem podnijela je ostavke, napisane još u julu ove godine, nakon što ova banka nije dokapitalizirana, te je u njoj prekjuče uvedena privremena uprava.
Agencija za bankarstvo FBiH uvela je privremenu upravu u Postbank BH radi preventivne zaštite deponenata zbog pada njenog neto kapitala ispod zakonom propisanog minimuma, kao i nesigurnog nivoa likvidnosti banke, a što je, kako je navedeno u saopštenju, kulminiralo krizom Uprave ove institucije.
“Članovi Uprave su još u julu napisali ostavke, postavivši kao uslov za ostanak na čelu banke obezbjeđenje dodatnog kapitala. Budući da većinski vlasnik banke, slovenački fond ‘Poteza’, nije uspio dokapitalizirati banku, oni su kao profesionalci koji su došli da spasu banku podnijeli ostavke”, kazao je juče Šemso Cerić, član Nadzornog odbora Postbank BH.
Naglašava da je kapital banke pao nešto malo ispod zakonskog cenzusa od 15 miliona KM, ali da to nije bio osnovni razlog za uvođenje privremene uprave, nego je banka imala i problem sa likvidnošću.
“Fond ‘Poteza’ kao većinski vlasnik preuzeo je obavezu da obezbijedi dodatni kapital. Do kraja prošle sedmice vođeni su pregovori sa ‘Elektroprivredom BiH’ o konvertilbilnom kreditu”, kazao je Cerić, dodajući da je u ponedjeljak o tome trebalo da bude održan razgovor sa federalnim premijerom Mustafom Mujezinovićem.
Međutim, prema njegovim riječima, Agencija za bankarstvo tražila je čvrste dokaze da će doći do dokapitalizacije, a kad je bilo jasno da za to nema volje, uvela je privremenu upravu.
On kaže da su mali akcionari, čiji je on predstavnik, zbunjeni najnovijom situacijom.
U Agenciji za bankarstvo FBiH kažu da su morali uvesti privremene mjere u Postbank BH nakon što je banka ostala bez rukovodstva.
“Istina je da je neto kapital pao nešto ispod zakonskog minimuma i da je banka u svom poslovanju imala rizik likvidnosti, ali zbog svega toga nije bila toliko ugrožena dok nije ostala bez Uprave”, kaže Zlatan Barš, direktor Agencije za bankarstvo FBiH, ističući da to nisu mogli tolerirati.
Dodaje da Agencija nije zvanično informisana o dogovorima “Poteze” sa “Elektroprivredom BiH” o dokapitalizaciji, ali napominje da je znala za nastojanja vlasnika da obezbijedi dodatni kapital.
Navodi da su depoziti u ovoj banci sigurni, a njena dalja sudbina ovisiće od toga kakve će nalaze sačiniti privremeni upravitelj Stjepan Jovičić. Jedna od mogućnosti je dokapitalizacija banke od sadašnjih vlasnika, ali nisu isključene ni opcije pronalaska strateškog partnera ili pripajanja drugoj banci.
Prekjuče uvedena privremena uprava druga je u Postbank BH. Ova banka bila je četiri godine pod privremenom upravom, od 2003. do 2007. godine, nakon čega je privatizovana.
Većinski vlasnik kapitala Postbank BH je slovenački fond “Poteza”, a akcije u ovoj banci imaju i “BH pošta”, “Hrvatska pošta” Mostar, te oba federalna telekoma, dok oko 2,5 odsto posjeduje Vlada FBiH. Nezavisne novine
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
sta su cekali do sad? Poteza je u stecaju od jula, 30.09.2010 im je doslo na naplatu preko 150 miliona evra… http://www.dnevnik.si/poslovni_dnevnik/1042372235
inace ista firma je i vecinski u Novoj banci
Poteza Naložbe je u stečaju, a Poteza Adriatic Fond nije. Poteza Naložbe je imala 17% učešća u PAF. Koliko mi je poznato sa tih 17% upravlja Poteza skupina koja je u postupku prinudnog poravnanja.
PAF nije većinski u NB, ali jeste najveći akcionar.
Postbank BH je od početka gubitnička kombinacija, jer nijednom u poslednjih nekoliko godina nije pokazana bilo kakva renatbilnost poslovanja. Naročito ih skupo košta davanje kredita pojedincima za kupovinu akcija FIMA banke. Možda će prinudni upravnik biti u prilici da nešto solidno preduzme, ali mislim da mu preostaje samo opcija pripajanja nekoj drugoj grupaciji.