BOSTON, Međunarodna zajednica treba da pojača borbu protiv krijumčarenja nuklearnog materijala kako bi spriječila da padne u ruke ekstremista, rekli su američki naučnici.”Nuklearni trafiking je zasigurno prekogranični, međunarodni biznis”, kaže Dejvid Smit, nuklearni fizičar Nacionalne laboratorije Lorens Livermore, pri Ministarstvu energetije SAD.
On je dodao da je 1992. zabilježeno oko 16 slučajeva pljenidbe plutonijuma, visoko obogaćenog uranijuma.
Smit je govorio u subotu na godišnjoj konvenciji Američke asocijacije za unapređenje nauke (AAAS) u Bostonu, država Masačusets.
Ukupno je bilo 1.080 slučajeva trafikinga nuklearnim i radiološkim materijalima širom svijeta između 1993. i 2006, kaže Anita Nilson, predstavnica Međunarodne agencije za atomsku energiju /IAEA/ i poziva na širu međunarodnu saradnju o ovom pitanju.
Ona je dodala da većina tog materijala, kada se sastavi, nije dovoljna da se napravi atomska bomba i da su krijumčari uglavnom amateri.
“Vjerujemo da je od ogromnog značaja da međunarodna zajednica procijeni svaki slučaj trgovine ponaosob i da shvati nuklearno krijumčarenje”, rekao je Smit.
Ona je dodala da je apsolutni imperativ saradnja s Rusijom i da će to biti izazov.
Ona je pozvala ne korištenje sofisticirane tehnologije koja bi omogućila ekspertima da analiziraju prirodu, upotrebu i porijeklo nuklearnog ili radiološkog materijala.
Te tehnologije omogućile bi naučnicima da brzo uđu u trag porijeklu radioaktivnih materijala korištenih u nuklearnoj napravi nakon eksplozije.
Između 35 i 50 nuklearnih istražitelja radi trenutno u laboratorijama Ministarstva energetike, ali polovina njih penzionisaće se za 10 do 15 godina, kaže Majkl Mej, fizičar s Stanford univerziteta u Kaliforniji.
“Hitno su potrebni novi istražitelji, nuklearni detektivi, koji imaju doktorat iz naučnih oblasti i s darom istražitelja”, rekao je on novinarima.