NEW YORK, Kurs jena spustio se juče na svjetskim tržištima valuta s najviše razine prema dolaru u proteklih 18 mjeseci nakon što je osvrt japanskog premijera Yasua Fukude na vezanu trgovinu japanskom valutom potaknuo trgovce na njegovu prodaju.
Evro je tako do podneva ojačao prema jenu 0,9 posto na 160,47 jena. Jačanje kursa evra prema jenu podržao je i kurs jedinstvene evropske valute prema dolaru koji je takođe porastao, za 0,3 posto na 1,4585 eura. Dolar je pak ojačao prema jenu, za 0,5 posto na 110,01 jena.
Japanski premijer Yasuo Fukuda izjavio je u razgovoru za londonski The Financial Times da je tempo jačanja jena “prebrz” i da špekulanti moraju biti oprezni kako bi izbjegli mogućnost intervencije.
Njegov je istup pritisnuo kurs jena prema dolaru i evru, ograničivši istovremeno jačanje dolara prema većini ostalih ključnih valuta s visokim prinosima, poput evra, te australskog i novozelandskog dolara, koji su ojačali prema američkom imenjaku za više od jedan posto.
S druge strane, podatak o natprosječno snažnom rastu japanske privrede u trećem tromjesečju od 0,6 posto u odnosu na prethodno tromjesečje kao ni odluka centralne japanske banke da zadrži ključne kamatne stope na važećoj razini od 0,5 posto nisu u većoj mjeri uticali na kurs jena.
Ni evro nije značajnije reagovao na pad indeksa povjerenja njemačkih ulagača Zew u novembru na najnižu razinu u proteklih 14 godina kao ni na neočekivano snažan rast indeksa potrošačkih cijena u Velikoj Britaniji u listopadu od 2,1 posto.
Ta su dva pokazatelja tek potkrijepila očekivanja da ni Evropska centralna banka ni centralna britanska banka neće u sljedećih nekoliko mjeseci mijenjati važeću razinu ključnih kamatnih stopa.
“Fukudine izjave istakle su u prvi plan kratkoročne rizike i u aktualnoj bi fazi mogle prigušiti sklonost ulagača kupovini jena”, zaključio je Derek Halpenny iz londonskog BTM-UFJ-a.