SARAJEVO, Korištenje nelicenciranog softvera u Bosni i Hercegovini iznosi 63 odsto, nalaz je iz najnovijeg BSA istraživanja (The Software Alliance).
To predstavlja smanjenje dva procentna poena u odnosu na prethodnu BSA studiju iz 2013., pri čemu je komercijalna vrijednost nelicenciranog softvera 49 miliona USD.
“Kao što izvještaj naglašava, od presudnog značaja za kompanije je da budu svjesne kakav se softver nalazi u njihovom sistemu“, izjavila je predsjednica i CEO BSA | The Software Alliance, Viktorija A. Espinel. “Mnogi direktori informatičkih sektora ne znaju u potpunosti koje softvere imaju u svojim sistemima, kao ni da li je taj softver legalan.”
Istraživanje, putem kojeg su anketirani potrošači, IT menadžeri i poslovni PC korisnici, pokazalo je da troškovi borbe protiv malicioznih softvera mogu biti zapanjujuće visoki. Samo u 2015. godini cyber napadi su stvorili troškove za poslovnu industriju od preko 400 milijardi dolara dok je otkriveno 430 novih malware-a, što je 36 odsto više nego 2014. To znači da organizacije doživljavaju neki oblik malware napada svakih sedam minuta.
Između ostalog, istraživanje je pokazalo i da 39 odsto softvera instaliranog na kompjuterima širom svijeta u 2015. nije bilo adekvatno licencirano, što predstavlja skromni pad u odnosu na 43 iz prethodnog globalnog BSA istraživanja iz 2013. Indikator.ba