SMEDEREVO, Lokalna samouprava je čak stotinu puta snizila taksu za korišćenje obale kako bi najvećem srpskom izvozniku “Ju-Es stilu” pomogla da prebrodi finansijsku krizu, jer bi drastičan epilog mogao biti otpuštanje radnika ili zatvaranja fabrike.
Vlast je, međutim, prećutala da kompanija ovu taksu ne plaća već godinama, a podatke o ovom javnom prihodu proglasila je za – službenu tajnu.
– Pogriješili smo, odredili nerealne iznose, pa je “Ju-Es stil” trebalo da plaća po 600.000 dinara dnevno – kaže Perica Đorđević, šef odboričke grupe DS, objašnjavajući zašto svi dužnici sada mogu da odahnu, a posebno američka kompanija kojoj, umjesto 200 miliona dinara godišnje, obaveza nadalje iznosi samo dva i po miliona.
Potvrđujući da će oni koji posluju na obali Dunava, ubuduće, umjesto stotinu, plaćati pola dinara po kvadratu, odnosno pet dinara po dužnom metru, gradonačelnik Predrag Umičević izjavio je da kompanija ne bi bila u mogućnosti da plati ovako veliku taksu jer iskazuje poslovni gubitak koji se mjeri milionima dolara. Ni on, međutim, nije objasnio kako će opraštanje lokalne samouprave pomoći najvećem srpskom izvozniku koji taksu za korišćenje kilometra obale – za teretne luke, do sada nije ni plaćao.
Vlast je ovu kompaniju još 2006. oslobodila plaćanja takse, uz objašnjenje kako donacije gradu premašuju tu obavezu. Godinu kasnije, odlučeno je da se taksa ponovo naplaćuje, ali su činovnici “zaboravili” da je fakturšu. I u februaru 2008, kada je taksa poskupjela sa deset na 100 dinara, pa su i obaveze vrtoglavo skočile, budžet je ponovo ostao “u minusu”.
– Neplaćanjem takse za korišćenje obale, gradska kasa oštećena je za više desetina miliona dinara. Vlast ne sprovodi svoje odluke, odnosno neko je zloupotrebio položaj ili trgovao uticajem. To mora da se ispita – smatra Saša Radosavljević iz DSS.
I zaista, nadležni nikada nisu saopštili podatke o tome koliko je novca oprošteno, koliko je lokalnih taksi ostalo nenaplaćeno, a kolika je šteta. Ova pitanja “Novosti” su postavile ovlašćenom licu za postupanje po zahtjevima za slobodan pristup informacijama od javnog značaja, ali odgovore nismo dobili – uz obrazloženje da je riječ o službenoj tajni, u smislu Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji.
Tajna skorijeg datuma
Kada smo u januaru prošle godine zatražili odgovor na pitanje koliko je novca “Ju-Es stil” uplatio za korišćenje obale od 2004. – u skladu sa Zakonom o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja – odgovoreno nam je da ta kompanija “nije uplatila novac za ove takse”. Tada to, očigledno, nije bila službena tajna.
Cjenkanje oko ekologije
Kompanija “Ju-Es stil” traži i umanjenje lokalne ekološke takse, na ime koje bi trebalo da plati 200 miliona dinara, a oni su ponudili 17 miliona. Prije odluke, razmotrićemo visinu ulaganja u zaštitu životne sredine – kaže gradonačelnik Predrag Umičević. Međutim, ni u vezi sa ovim nema podataka da li je ovu taksu, koja iznosi 0,32 odsto od godišnjeg prihoda, Željezara do sada ikada plaćala. Novosti