BANJALUKA – Način za koji su se Vlada i Ministarstvo finansija Republike Srpske opredijelili u uspostavljanju računarskog sistema za nadzor (RAS) domaćih priređivača igara na sreću je neopravdano skup, netransparentan, sumnjiv i višestruko štetan po državu i njene poreske obveznike, kao i za same priređivače, upozorava Udruženje priređivača igara na sreću u RS (UPIS RS).
Pri tome, UPIS RS sumnja u postojanje bilo kakve analize resornog ministarstva kojom je, navodno, utvrđeno da je posao nadzora bilo isplativije dati privatnoj kompaniji nego da ga organizuje država.
“Ni u jednoj uređenoj državi svijeta sistem nadzora nije tako nakaradno postavljen i uređen kao kod nas. Imamo primjere i u regionu koji jasno potvrđuju da država može uspostaviti efikasan nadzor nad priređivanjem igara na sreću bez angažovanja privatne firme kojoj će za taj posao izdvajati enormne mjesečne iznose. Bilo bi zanimljivo da javnost dobije uvid u tu famoznu analizu Ministarstva finansija po kojoj je za Republiku Srpsku najbolje i najisplativije da poreski obveznici plaćaju RAS privatnoj firmi Prointer, i to na ugovoreni period od dugih 10 godina“, kažu u UPIS-u RS i podsjećaju da je Ministarstvo čak oslobodilo Prointer obaveze posjedovanja sertifikata za taj veoma osjetljiv i odgovoran posao.
Prema tvrdnjama Ministarstva finansija RS, godišnji troškovi implementacije i održavanja RAS-a će biti oko 5,5 miliona KM i taj novac će završavati na računu privatne firme Prointer kojoj je Ministarstvo finansija povjerilo poslove nadzora priređivača igara na sreću.
Međutim, UPIS RS i dalje tvrdi da će troškovi RAS-a kojim rukovodi Prointer, prema sadašnjem stanju i kapacitetima u domaćoj industriji igara na sreću, koštati Srpsku bar trostruko više na godišnjem nivou.
Okvirno, preko 15 miliona KM! U UPIS-u RS kažu da je veoma jednostavno izračunati mjesečne i godišnje izdatke Vlade RS za održavanje, nadogradnju i razvoj RAS-a koje će plaćati “Prointeru” po 100 maraka za svaku kladionicu, 40 maraka za svaki terminal i po pola marke za svakog aktivnog igrača u internet igrama.
Broj kladionica, terminala i aktivnih igrača je poznat i na osnovu tih podataka lako je izračunati troškove održavanja RAS-a, ističu u UPIS-u RS.
“Apsolutno je nejasno na osnovu koje analize je Ministarstvo finansija RS izračunalo da će troškovi nadzora na godišnjem nivou biti oko 5,5 miliona KM, osim ako nisu odlučili da dvije trećine legalnih priređivača na sreću u RS eliminišu sa tržišta. Zapravo, to su već pokušali kada su nam pored svih postojećih nameta nezakonito nametnuli i dvostruko oporezivanje, stavljajući nam na teret održavanje RAS-a kojim nas nadziru. Ipak, to smo uspjeli da oborimo pred Ustavnim sudom Republike Srpske, pa je Vlada RS te troškove preuzela na sebe“, kažu u UPIS-u RS i ponavljaju da legalni priređivači nisu protiv nadzora koji doprinosi uvođenju reda i suzbijanju nelojalne konkurencije u oblasti igara na sreću, ali jesu protiv monopolizacije, gušenja legalnog poslovanja i pljačke njih samih kao i poreskih obveznika.
Ističući primjere iz regiona, UPIS RS navodi da je Ministarstvo finansija Republike Srbije putem javnog konkursa 2020. godine, u postupku javne nabavke izabralo najpovoljnijeg ponuđača novog informacionog sistema za kontrolu priređivača igara na sreću.
Izabran je informacioni sistem za nadzor po najpovoljnijoj cijeni od 218.000.000 dinara, što je nešto više od 3,6 miliona KM.
“Dakle, država koja ima bar 7-8 puta kompleksnije tržište od Republike Srpske, više poslovnih jedinica u svojoj industriji igara na sreću, 7-8 puta više automata za igre na sreću, kladionica i drugih vidova online igara na sreću, uzima informacioni sistem za nadzor priređivača igara na sreću koji poreske obveznike u Srbiji godišnje košta mnogo manje nego poreske obveznike u Republici Srpskoj. Sličan je primjer i u Crnoj Gori čija Vlada je informacioni sistem za nadzor priređivača platila 300.000 evra, a ima industriju igara na sreću čak nešto jaču od iste industrije u Republici Srpskoj”, zaključuju u ovom Udruženju.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Srpske pare ti si ukraaaaoooo!!!! Prointer sinu si otvoriooooo!!! Na vlasti ostajes, sve potplacujes, u zatvor ides brzo, videeeceees!!!!
Kao i sve sa Prointerom je uvecano za nekoliko puta. Sjetite se samo kamera i MMSCODA i Slavka Bojica ( sa kojim su Kaja i dvojac iz Venere Djurdjevic i Antonic) koji su takodje mislili da uzmu 100 miliona na kaznjavanju gradjana RS. Ovo su nevidjeni projekti ne na balkanu nego i u svijetu ali sin Igor izgleda da jako pametan sa svojim pratecim satelitima.
Bice zanimljivo pogledati sta su uradili u Sumama RS, Fondu zdravstva, Poreskoj upravi RS, Elektroprivredi RS, RUGIP itd itd. Neko mora odgovorati jer ako nne nude odgovarao onda su i ovi isti kao i crveni a ne vdimo obecanja da ce biti drugacije.