BEOGRAD, Udruženje naftnih kompanija Srbije (UNKS) pozvalo je nadležne državne organe da još jednom preispitaju pojedine odredbe budućeg Pravilnika o minimalnim tehničkim uslovima za obavljanje trgovine naftom i derivatima nafte, kojima se, kako tvrdi, guši slobodna trgovina.
“Koliko god neka kompanija bude pokušavala da dokaže da može da bude konkurentna u veleprodaji goriva i sa malim skladišnim kapacitetima, Ministarstvo trgovine će od nje tražiti da izgradi ili rentira 5.000 m3 rezervoarskog prostora za dizel goriva, 2.000 m3 za benzine i 1.000 m3 za tečni naftni gas”, piše u saopštenju UNKS.
Srpski naftaši napominju da o tome kakva je to barijera slobodnoj trgovini govori činjenica da su maksimalni zahtevani skladišni kapaciteti, na primjer, u Sloveniji 40 m3, Hrvatskoj 300 m3, a da u velikoj većini evropskih zemalja, sami veletrgovci određuju koji kapacitet im je najracionalniji.
“Nametanjem ove krajnje nerazumne obaveze, Ministarstvo trgovine doprinijeće samo povećanju troškova rada kompanija i posredno povećanju cijene goriva. To svakako nije u interesu potrošača, a zbog smanjenja potrošnje, koje će uslijediti zbog skoka cijena, ni u interesu naftnih kompanija i države. U čijem je onda interesu?”, pita UNKS.
To udruženje podsjeća da u članu pet Zakona o trgovini stoji da je “zabranjen svaki oblik diskriminacije u pogledu uslova za obavljanje trgovine…”, dok Ministarstvo trgovine upravo namjerava da Pravilnikom o minimalnim tehničkim uslovima za obavljanje trgovine naftom i derivatima nafte postavi uslove, koji su u suprotnosti sa načelima ravnopravnosti i slobodne trgovine.
Država je, kako je navedeno, ostala potpuno gluva na višestruke apele UNKS – a, koje okuplja najznačajnije tržišne subjekte u naftnoj grani, poput kompanija OMV, LUKOIL, EKO, MOL, Petrobart, Naftaćem, INA, Standard gas, Igmin Petrol i Speed, da put do uređenog tržišta započinje uvođenjem efikasnog državnog sistema kontrole prometa i kvaliteta goriva, a ne nametanjem predimenzioniranih skladišnih kapaciteta kojima se suzbija slobodna konkurencija uoči samog početka procesa harmonizacije propisa sa EU.
Zahvaljujući razumjevanju i podršci Ministarstva energetike, u prethodnih godinu dana uvedene su akcize, najpre na lož ulje, pa i na biodizel, čime je spriječeno dalje nenamjensko korišćenje tih energetnata.
U tom periodu državni budžet je uskraćen za oko 80 miliona evra, a da sistem državne kontrole nije registrovao ni jednu zloupotrebu.
Cilj i države i naftnih kompanija i potrošača je u ovom slučaju isti, samo što uređenje tržišta nikako ne može da opravda uvođenje ovako rigidnih zahtjeva za minimalnim rezervoarskim prostorom, kojima će kompanije na kraju samo raspolagati da bi prikazale papire Ministarstvu trgovine, a efektivno neće imati potrebu da ih koriste.
UNKS poziva nadležne da još jednom preispitaju planirane mjere i da uoči započinjanja pregovora o učlanjenju naše zemlje u društvo evropskih zemalja, tržište Srbije dodatno ne udaljavaju od tržišta EU, navedeno je u saopštenju. (Tanjug)