BANJALUKA – Univerzitet u Banjaluci zatražiće od Ministarstva prosvjete i kulture RS tumačenje Zakona o visokom obrazovanju po pitanju naplate troškova „obnove“ apsolventskog staža, a zbog istog problema sastanak sa resornim ministrom Alenom Šeranićem zatražili su i studenti, saznaje portal CAPITAL.
Naime, fakulteti na Univerzitetu u Banjaluci apsolventima su nakon isteka prve godine apsolventskog staža naplaćivali „obnovu“ istog iako za to nema zakonskog uporišta, o čemu je CAPITAL pisao u tekstu „Banjalučki fakulteti nezakonito naplaćuju „obnovu“ apsolventskog staža“.
Prema Zakonu o visokom obrazovanju, član 49, tačka devet, apsolventski staž traje dvije godine od završetka posljednje godine studija na prvom ciklusu studija, dok na drugom ciklusu traje 12 mjeseci, nakon čega se naplaćuju naknade troškova.
Na današnjoj sjednici Senata Univerziteta u Banjaluci pokrenuta je rasprava oko statusa apsolvenata i plaćanja „obnove“ apsolventskog staža nakon isteka prve godine godine tog staža.
„Rektor i generalni sekretar Univerziteta rekli su da će konačnu riječ u vezi sa plaćanjem „obnove“ apsolventskog staža i tumačenjem zakona dati Ministarstvo prosvjete i kulture, a da oni smatraju da nisu kršili zakon“, rekao je potpredsjednik Unije studenata RS Savan Vujin za portal CAPITAL.
Univerzitet smatra da ovde nije došlo do kršenja zakona, kao i da su njihova Pravila studiranja i Troškovnik u skladu sa zakonom, dok studentski predstavnici tvrde da je nezakonita naplata „obnove“ apsolventskog staža i traže promjene.
„Tražićemo sastanak sa v.d ministrom prosvjete i kulture Alenom Šeranićem radi rješavanja statusa studenata s obzirom na to da se ne slažemo sa Univerzitetom i da ne treba svako na svoj način da tumači zakon. Smatramo da su ovdje studenti oštećeni i da ne treba da plaćaju „obnovu“ apsolventskog staža“, istakao je Vujin i dodao da će tražiti da se apsolventima koji su uplatili troškove naknada, odnosno 20 KM po preostalom ispitu, taj novac vrati.
Na konkretna pitanja šta će preduzeti zbog nezakonite naplate troškova apsolventima od strane fakulteta iz Ministarstva prosvjete i kulture RS tvrde i dalje da se naknade definišu unutrašnjim aktima visokoškolskih ustanova i ponavljaju šta propisuje zakon.
S obzirom na to da pomenuta praksa fakulteta traje od 2013. godine kada je promijenjen zakon i umijesto jedne, trajanje apsolventskog staža produženo na dvije godine, u Ministarstvu ne odgovaraju ni koliko je do danas naplaćeno od apsolvenata koji su, nakon isteka prve godine apsolventskog staža, plaćali 20 KM po preostalim ispitima, kao ni da li će naložiti da se utvrdi za koliko su apsolventi oštećeni.
CAPITAL: Dragana Eremija