NJUJORK, Privatnost na Fejsbuku, kršenje prava korisnika te društvene mreže i dijeljenje njihovih ličnih informacija, teme su o kojima se sve češće govori.
Postavke privatnosti korisnika ipak su danas mnogo bolje nego u prvim godinama.
Prema knjizi “Kraljevski dječak: Putovanje u srcu socijalne mreže”, koja je objavljena juče, život u sjedištu Fejsbuka zaista podsjeća na društvenu mrežu, posebno za muškarce, kojih je zaposleno mnogo više nego žena.
Ketrin Los, jedna od prvih zaposlenih u Fejsbuku, u svjoj knjizi je otkrila brojne tajne Fejsbuka, a jedna od njih je da je u kompaniji na početku postojala univerzalna lozinka sa kojom su zaposleni mogli da pristupe profilima svih korisnika na toj društvenoj mreži.
Tako je bilo dovoljno da zaposleni zna korisničko ime osobe čiji profil želi da pregleda, potom upiše lozinku, nakon čega može da vidi sve podatke osobe, uključujući i privatne poruke koje je taj korisnik razmijenio sa ostalima na mreži.
Kako bi pristupili tuđim profilima zaposleni Fejsbuka su morali da budu unutar zgrade kompanije, što je umanjilo opasnost da dođe do zloupotrebe. Uprkos tome, Los kaže da je bila iznenađena kada su joj kolege bez problema saopštile tu lozinku za pristup svim profilima, bez ikakve provjere o tome da li je ona pouzdana osoba. Los kaže da zna da je ova šifra iskorišćena makar 2 puta i da su oni koji su je koristili dobili otkaz zbog toga, prenose agencije.