SARAJEVO, Učesnici sastanka u Mostaru o postupanju sa pravosnažno oduzetim vozilima na skladištima UIO BiH saglasni su da je postupak uništavanja tih vozila nedvosmisleno ekonomski neopravdan, te da treba biti posljednji u nizu, nakon iscrpljivanja svih ostalih mogućnosti.
Ovaj zajednički stav na sastanku u Regionalnom centru UIO BiH u Mostaru iznijeli su ministar komunikacija i transporta BiH Damir Hadžić, direktor Uprave za indirektno oporezivanje /UIO/ BiH Miro Džakula i pomoćnik ministra bezbjednosti BiH Vjekoslav Vuković.
Iz Savjeta ministara BiH saopšteno je da je na sastanku zaključeno da pravosnažno oduzeta vozila koja nemaju osnovne podatke /broj šasije/VIN, godina proizvodnje, datum prispjeća u BiH, i slično/ ne mogu biti predmet postupanja Ministarstva komunikacija i transporta BiH, sa stanovištva Zakona o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima BiH, odnosno Pravilnika o homologaciji.
U tom smislu, uzimajući u obzir podatke kojima raspolaže UIO BiH, zaključeno je da Savjetu ministara BiH bude predloženo formiranje posebne radne grupe, čiji bi članovi bili iz UIO, Agencije za istrage i zaštitu BiH /Sipa/, te Radne grupe Savjeta ministara BiH za izradu i praćenje provođenja Akcionog plana za sprječavanje i suzbijanje krivičnih djela u vezi sa motornim vozilima 2012 – 2015. godine.
Zadatak radne grupe bio bi utvrđivanje i kompletiranje svih podataka i dokumenata o predmetnim vozilima u što kraćem roku, čime bi vozila bila kategorizovana u smislu utvrđivanja podataka o njima, postojanja prateće dokumentacije, stepena eventualne devastacije, što je preduslov za prijedlog daljeg postupanja u vezi sa ovim vozilima, zavisno od njihove kategorizacije.
Naglašen je i značaj što skorijeg donošenja svih akata kojima će biti regulisana oblast postupanja sa pravosnažno oduzetim vozilima, a kojima će problem biti sistemski otklonjen. Srna