BANJALUKA, Poslovna zajednica Republike Srpske insistira da se u dokument Ekonomska politika Republike Srpske za 2013. godinu ugrade mjere kojima bi se unaprijedio poslovni ambijent i podigla konkurentnost domaće privrede.
U prioritetnim zahtjevima, koje je u ime poslovne zajednice Vladi Republike Srpske dostavila Privredna komora Srpske, posebno je naglašena potreba donošenja određenih sektorskih politika i kreiranja mjera podrške tim politikama.
Poslovna zajednica, između ostalog, traži donošenje novog zakona o radu, koji bi, kako navode, bio prilagođen tržišnim uslovima privređivanja i kojim bi se pojednostavile procedure zaključivanja i otkazivanja ugovora o radu, odnosno postigla veća mobilnost radne snage, povećala odgovornost prema preuzetim obavezama radnika i poslodavca, te smanjilo opterećenje privrede.
U Privrednoj komori Republike Srpske je rečeno da se traže i izmjene Zakona o porezu na dohodak, izmjene Zakona o dječijoj zaštiti, te donošenje Zakona o rokovima izmirenja novčanih obaveza kojim bi se uredili rokovi izmirenja tih obaveza u komercijalnim transakcijama između javnog sektora i privrednih subjekata, kao i između privrednih subjekata, sa ciljem sprečavanja kašnjenja u izmirenju novčanih obaveza.
Prema mišljenju predstavnika Privredne komore Srpske, neophodno je i rješavanje problema nelikvidnosti fondova i privrede oličenom u problemu refundiranja bolovanja.
“S obzirom na izražen problem nelikvidnosti u privredi Republike Srpske, privrednici predlažu razmatranje i analizu mogućnosti uvođenja, te zakonskog regulisanja i uređivanja multilateralne kompenzacije, sa osnovnim ciljem povećanja likvidnosti privrednih društava u Republici Srpskoj”, navode u Komori.
Oni smatraju da je neophodno obezbijediti blagovremenu raspodjelu podsticajnih sredstava u privredi, te izvršiti reformu javne uprave koja bi rezultirala smanjenjem javne potrošnje.
Privrednicima je neophodan i efikasniji i transparentniji rad kontrolnih organa, planske i sveobuhvatne, a ne kampanjske i selektivne kontrole.
Za javna preduzeća treba osigurati kontinuitet obavljanja djelatnosti, s obzirom da je, kako navode iz Privredne komore Srpske, riječ o privrednim subjektima od javnog interesa, te u slučaju poremećaja procesa rada uvesti radnu obavezu i time obezbijediti minimum procesa rada.
Svoje zahtjeve prema Vladi Republike Srpske za Ekonomsku politiku u 2013. godini poslovna zajednica pravda nastavkom negativnih kretanja poslovanja, odnosno negativnom stopom rasta industrijske proizvodnje, za period od devet mjeseci tekuće godine koja je iznosila 4,6 odsto, te ostvarenom manjom stopom izvoza, uz istovremeni rast uvoza.
Predsjednik Vlade Republike Srpske Aleksandar Džombić najavio je da će javna rasprava sa socijalnim partnerima o Ekonomskoj politici za 2013. godinu početi polovinom ovog mjeseca, te da će nakon toga u formi nacrta biti upućena na razmatranje u Narodnu skupštinu Republike Srpske. Srna