BANJALUKA, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske saopštilo je da će Pravilnik o podsticajima za 2016. godinu, prema obimu mjera podrške – 60 miliona KM i sistemu odobravanja sredstava, biti isti kao prethodnih godina, ali da je istovremeno prema mnogim detaljima značajno unaprijeđen.
Novi Pravilnik biće pojednostavljen u smislu primjene i obrazloženja, te unaprijeđen u smislu definisanja obima podrške, a osnovni cilj je da se podsticaji pravilno i pravedno raspodijele, navode u Ministarstvu.
“Naglašavamo da je Pravilnik još u fazi nacrta, te da ga je Ministarstvo u cilju pribavljanja što većeg broja primjedbi i sugestija, objavilo na svojoj internet stranici, kako bi svi zainteresovani mogli da daju komentare sa ciljem poboljšanja ovog dokumenta, a savjetodavne službe Ministarstva ove sedmice vrše javno predstavljanje Pravilnika u sedam regionalnih centara”, saopšteno je iz Ministarstva.
U Ministarstvu ističu da je smanjenje gornjih limita za podsticaje izvršeno samo u onim mjerama gdje je gornje limite ostvarivalo tek dva do tri korisnika, a njihovim smanjenjem omogućen je veći pojedinačni podsticaj za sve korisnike, što je daleko pravednije.
“Kada su u pitanju donji limiti odnosno minimalne količine proizvoda, voća, pšenice, mlijeka koje se podstiču one su i dalje minimalne i većina proizvođača ih može ispuniti. Na primjer na jedan hektar jabuke prosječan prinos je 30 tona, a minimum za podsticaj se traži od 10 tona jabuka, jedna tona jagodastog voća na 0,1 hektar, minimalno 100 litara mlijeka mjesečno za premije za mlijeko, minimalno 20 litara dizela po preuzimanju itd”, precizirali su u Ministarstvu.
Oni pojašnjavaju da je administrativni trošak obrade zahtjeva za podsticaje koji su ispod ovih količina veći od ukupnog podsticaja koji je za pojedine korisnike bio odobravan, na primjer, neko ostvari ukupno devet KM podsticaja za cijelu godinu zbog malog obima proizvodnje i takav korisnik treba da svoja prava ostvaruje preko zadruge, udruženja, a ne kao pojedinac.
“Novim Pravilnikom premije za mlijeko i pšenicu ostaju na nivou prošlogodišnjih jer ove dvije vrste proizvodnje za sebe vežu najveći broj poljoprivrednih proizvođača i istovremeno najveći broj proizvodnih resursa u prvom redu poljoprivrednog zemljišta”, napominju iz Ministarstva.
Oni podsjećaju da je mlijeko jedan od rijetkih proizvoda koji Republika Srpska proizvodi u suficitu i dovoljno za podmirenje vlastitih potreba i za izvoz i pored činjenice da je njegova tržišnost na nivou 30 odsto od ukupne proizvodnje.
“Ove godine uvodimo i nove mjere kao što je sufinansiranje osiguravanja poljoprivredne proizvodnje, te posebnu mjeru podrške za brdsko-planinska područja uvažavajući posebne potrebe i uslove proizvodnje u tim područjima”, navedeno je u saopštenju Ministarstva.
Ministarstvo je čvrsto opredijeljeno da podsticaje dijeli kako bi se povećala i razvila poljoprivredna proizvodnja u Srpskoj, kako bi se poljoprivrednici Srpske i stočari rasteretili dijela svojih troškova, te da im se pomogne u nabavci opreme za proizvodnju, odnosno da podsticaji budu ono za šta su namijenjeni, a to je faktor povećanja proizvodnje i razvoja, a ne socijalno davanje.
Iz Ministarstva poručuju da će kao i svake godine uvažiti sve argumentovane primjedbe poljoprivrednika i da u tom cilju daju dovoljno vremena i prostora za konsultacije, te pozivaju sve korisnike podsticaja da pogledaju nacrt Pravilnika koji je na veb-stranici Ministarstva ili konsultuju najbližu kancelariju savjetodavne službe kako bi se upoznali sa prijedlogom mjera. Srna