MADRID, Opadanje cijena hrane u posljednje vrijeme moglo bi da odvrati poljoprivrednike od sjetve, što bi umanjilo raspoložive količine hrane u svijetu koji je sve gladniji, upozorio je Žak Dijuf, generalni direktor Organizacije UN za hranu i poljoprivredu (FAO).
Na skupu s temom “Prehrambena bezbjednost za sve”, koji se održava u Madridu, Dijuf je iznio bojazan da bi sjetva za rod iz sezone 2009/10. (jul/jun) mogla da bude smanjena, što bi rezultiralo većim rastom cijena hrane nego u sezoni 2007/08, prenosi Rojters.
I britanska prognozerska kuća “Četam haus” smatra da skorašnji pad cijena predstavlja samo privremeno zatišje i da treba očekivati globalni rast cijena hrane na srednji i dugi rok, što će naročito pogoditi zemlje značajne uvoznice hrane i siromašno stanovništvo.
U izvještaju “Četam hausa” stoji da će klimatske promjene i smanjenje raspoloživih količina vode uticati da bude teško da se podmiri očekivana za 50 odsto veća tražnja hrane u 2030. godini. Ova kuća se zalaže za povećanje investicija u poljoprivredu, naročito u male farme.
Iako se argumenti za pomaganje male poljoprivrede ponekad odbacuju kao sentimentalno žaljenje za prošlošću, pokazalo se da, uz dobar okvir ekonomske politike, ona može da predstavlja dobar put iz siromaštva, tvrde u “Četam hausu”.
I humanitarna agencija “Oksfam”, u izvještaju od ponedeljka, apeluje za veća ulaganja u poljoprivredu. “Decenije nedovoljnog investiranja u poljoprivredu, u sadejstvu sa sve većom pretnjom klimatskih promjena, znače da uprkos nedavnom sniženju cijena hrane, buduća prehrambena bezbjednost nikako nije zagarantovana. Šta više, situacija može da se pogorša”, stoji u izvještaju “Oksfama”.
Žak Dijuf opominje da je, uprkos rekordnoj svjetskoj žetvi žitarica u 2008. od 2,245 milijardi tona, koja bez problema može da namiri predviđenu globalnu tražnju na ovom sektoru u sezoni 2008/09. od 2,198 milijardi tona, nivo zaliha od 431 milion tona – najniži za posljednjih trideset godina – nedovoljan.
Prema procjeni FAO, u 2008. broj pothranjenih ljudi u svijetu približio se milijardi i za 40 miliona je veći nego 2008. Izvjesno je da milenijimski cilj UN da se broj gladnih u svijetu do 2015. godine prepolovi, neće biti ostvaren.
Direktor FAO je apelovao na američkog predsjednika Baraka Obamu da sazove samit na kojem bi se razmotrili načini da se prikupi 30 milijardi dolara godišnje, kako bi se novac investirao u svjetsku poljoprivredu. Po Dijufu, primjenom tih sredstava mogla bi da se iskoreni glad u svijetu do 2025.
“Ukoliko postoji politička volja, trebalo bi da budemo u stanju da mobilišemo tih 30 milijardi dolara, budići da je to samo osam odsto sredstava koja zemlje članice OECD-a ulažu kao podršku svojim poljoprivredama”, rekao je Dijuf.