NEW YORK, Ove je godine nastavljen trend rasta cijena hrane, koje će i u 2008. ostati visoke i rezultovati porastom maloprodajnih cijena osnovnih prehrambenih proizvoda hljeba, tjestenine, mesa i mlijeka, upozorila je u specijalizovana agencija Ujedinjenih nacija.
“Rijetko je u prošlosti briga zbog rasta cijena hrane bila tako raširena i danas se gotovo svi slažu oko tog pitanja”, ističe u najnovijoj prognozi o cijenama hrane Organizacija UN-a za hranu i poljoprivredu FAO.
Visoke cijene uglavnom su rezultat problema u proizvodnji u nekoliko vodećih zemalja izvoznica i vrlo niske razine zaliha hrane, ističe FAO u svom izvještaju.
Mnoge će zemlje platiti više cijene za uvoz žitarica sa svjetskih tržišta nego proteklih godina, iako se očekuje da će uvoz biti smanjen, drže u FAO-u. “Rekordne cijene prijevoza i visoke izvozne cijene glavni su razlog viših uvoznih cijena u tim zemljama”, navodi se u izvještaju FAO-a.
Rast cijena benzina i strahovanja vezana uz utjecaj fosilnih goriva na okolinu potiču rast potražnje za biogorivima kao alternativom, a sirovina za njihovu proizvodnju poljoprivredni su proizvodi koji se obično upotrebljavaju za prehranu ljudi i životinja, upozorio je FAO.
Tako će sljedećih godina porasti u prvom redu potražnja za šećernom repom, kukuruzom, uljanom repicom, sojom i palminim uljem, redom sirovinama za proizvodnju biogoriva.
Rast troškova goriva te saobraćajna i zagušenja skladišnih prostora u pomorskim lukama potakli su poskupljenje usluga prijevoza hrane, što je dodatno potaklo trend rasta maloprodajnih cijena prehrambenih proizvoda.
S druge strane u FAO-u predviđaju pad cijena važnih žitarica poput pšenice, koja se u svijetu više sijala za žetvu u 2008., što bi uz pretpostavku uz uobičajenu stopu rasta potrošnje trebalo rezultirati padom njezinih cijena.
Najveći rast cijena u odnosu na prošlu godinu zabilježili su mljekarski proizvodi, uz stope rasta od 80 do više od 200 posto, bilježe u FAO-u. Visoke cijene stočne hrane povisile su i troškove uzgoja životinja i rezultovale rastom cijena stoke i peradi. Najviše su poskupile cijene peradi, od 10-ak odsto naviše.