NJUJORK, Kompanije u svijetu su prošle godine prebacile 221 milijardu dolara u države sa niskim porezima, uglavnom u Luksemburg i Holandiju, dok je 72 milijarde dolara investicija otišlo u dvije britanske “poreske oaze”, na Britanska Djevičanska ostrva i na Kajmanska ostrva, saopštile su danas Ujedinjene nacije.
Kompanije su, međutim, u posljednjem kvartalu 2015. godine povukle milijarde dolara iz Luksemburga i Holandije, nakon što su te dvije države usvojile nove propise EU namijenjene borbi protiv nezakonitih poreskih praksi.
Prema izvještaju Konferencije Ujedinjenih nacija o trgovini i razvoju (UNCTAD), priliv novca na britanska Djevičanska ostrva i Kajmanska ostrva je otprilike u skladu sa višegodišnjim prosjekom, ali se porijeklo tog novca u posljednjih nekoliko godina promijenilo, tako da on sada više ne dolazi iz razvijenih država već iz zemalja u razvoju.
Hongkong, SAD, Rusija i Kina su u periodu od 2010. do 2014. godine bile četiri glavne države odakle je novac pristizao.
Britanski premijer Dejvid Kameron se u posljednjih nekoliko mjeseci našao pod rastućim pritiskom da pojača borbu protiv utaje poreza, nakon što je “curenje” dokumenata iz jedne panamske advokatske kancelarije pokazalo u kolikoj mjeri najbogatiji ljudi na svijetu koriste fiktivne kompanije kako bi sakrili bogatstvo.
U izvještaju UN se navodi i da su kompanije iz 26 razvijenih država registrovale veći profit na Bermudima nego u Kini u 2014. godini. Tanjug