BEOGRAD, Za samo pola godine je čak 5.259 novčano kažnjenih počinilaca prekršaja u Srbiji plaćanje zamjenilo izdržavanjem kazne.
Oni su iskoristili (nevoljno) mogućnost da umjesto plaćanja za svakih 1.000 dinara po jedan dan provedu u zatvoru.
Pravo važi za svote do 30.000 dinara, preračunato mjesec dana zatvora, a eventualni višak se nekako mora namaći i platiti.
I prije 25 godina „transakcija“ je bila dopuštena, ali se dešavala toliko rijetko da je vijest o tome objavljivana u novinama. I sada se rijetko ko dobrovoljno odluči za zatvor. Riječ je o ljudima kojima je i minimalnu svotu teško da plate, čak i, kako zakon dopušta, u tri rate…
Ako u roku od 15 dana od donošenja pravosnažne presude počinilac ne započne plaćanje, zamjena se automatski aktivira. Tako siromašni prekršioci pune zatvore, pa je proširenje postojećih apsana problem i česta stavka u Nacionalnom investicionom programu. Ove i u naredne tri godine planirano je da se izgrade četiri nova i dotjeraju sva 33 postojeća zatvora.
Riječ je o sitnim, najčešće saobraćajnim prekršajima, potom narušavanju javnog reda i mira i privrednim prestupima. U 90 odsto slučajeva u pitanju su muškarci; tipična slika je sredovječni nezaposleni muškarac koji vozi brže od dozvoljene brzine.
Da nikome nije milo da ide u aps govori praksa uručivanja presude. Nakon što se počinilac žali, a Viši prekršajni sud obično potvrdi kaznu, kurir uručuje pravosnažnu presudu. Kako nema pravo da legitimiše, adresat se prekršiocu lažno predstavlja.
Nakon dva neuspjeha uručivanja, obavještava se policija da privede počinioca. Kako policajac nema pravo da uđe u stan, počinioci, znajući da su gonjeni, ne otvaraju vrata i otežu odlazak… Prođe li dvije godine po pravosnažnosti kazne, a počinilac ne bude priveden, kazna se briše. Najteže je presude uručiti taksistima…
U kultnom filmu Roberta Oldriča „Jedan voz za dvije bitange“ posmatrali smo kako u vrijeme velike krize nezaposleni u SAD dugim, besciljnim vožnjama vozom grade smisao ispraznim danima; pamte se uloge Lija Marvina i Ernesta Bordžina. Ali, danas je sve bliže nama, ovdašnja svakodnevica…
Na filmu slabija strana, besposlen, često nasamaruje gonioca. U stvarnosti pak sve je bolnije i – bez šansi za nemoćnijeg. Poslije perioda izvrdavanja, počinioci, koji se mogu nazvati i nesrećnicima, odlaze u „Prokletu avliju“. Blic
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
I kod nas je logično novčanu kaznu za prekršaj zamjeniti zatvorom. Primjer; Za 400 KM za prekršaj u saobraćaju mnogi trebaju raditi mjesec dana od sunca do sunca, a zamjenjuje se sa 10 dana zatvora sa propisanim pravima i obavezama koje su za roba u zatvoru često povoljnije od onih koje rob ima kod poslodavca.
POSTOVANA GOSPODO
POLICAJAC KARABEGOVIC SEMIR IZ TESLICA MENI LICNO PISAO JE KAZNU ODNOSNO NALOG OD 500 KM ZBOG TOGA STO MI NIJE GORELA POZICIJA NAPRED LIJEVO I TAKODER NIJE MI GORELA POZICIJA ZA OSVJETLENJE NA LIJEVOJ STRANI TABLICE POZADI GDJE IMAJU DVIJE SIJELICE
MOLIM ZA KOMENTARE I SAVJETE