BANJALUKA, Pogođeni svjetskom ekonomskom krizom, neki poslodavci u RS biće primorani da skrate radno vrijeme radnicima, kako bi smanjili troškove i izbjegli otpuštanje radnika, najavio je predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS, Zdravko Ostojić.
On smatra da svaki poslodavac koji ima pravi tim ljudi oko sebe, ne želi da ga mijenja, ali ako bude primoran bolje je, kaže, da smanji broj radnih sati, nego da daje otkaze.
– Očekujemo kriznu godinu i svakako je za očekivati da neki poslodavci budu primorani da otpuste određeni broj radnika. Ali, zbog toga, moraće se mijenjati Ugovor o radu, što sigurno nije jednostavan posao za one koji rade po zakonu – izjavio je Ostojić.
Prema važećem zakonu o radu, svaki poslodavac ima puno pravo da uređuje radno vrijeme u svom preduzeće, naveo je načelnik Odjeljenja za rad i zapošljavanje u Ministarstvu rada i boračko-invalidske zaštite RS, Rajko Kličković, objasnivši da to znači da poslodavci u slučaju ekonomskih teškoća mogu smanjiti predviđenih 40 radnih sati sedmično što bi umanjilo i visinu ličnih dohodaka.
– Ako bi se to dogodilo, doprinosi bi se i dalje morali uplaćivati za puno radno vrijeme, tako da radnici ne moraju brinuti o tome. Mi preporučujemo da se o svim ovim pitanjima dogovore poslodavci i sindikat. Slažem se da je mjera skraćenja broja radnih sati mnogo bolja od otpuštanja radnika – kazao je Kličković.
Predsjednica Saveza sindikata RS, Ranka Mišić, mišljenja je da RS još nije u fazi da bi primjenjivala ovakvu mjeru kao reakciju na finansijsku krizu, jer, ističe, na ovaj bi se način zaštitili poslodavci, a ne radnici.
– Mi ćemo razgovarati s poslodavcima da nađemo rješenje na obostrano zadovoljstvo, iako je to jako teško. Najbitnije je da ne dođe do gašenja radnih mjesta. Ipak, mislim da je preuranjeno razgovarati o skraćenju radnog vremena, a kamoli o otpuštanju radnika – navela je Mišićeva.
Ministar industrije, energetike i rudarstva RS, Slobodan Puhalac, ističe da poslodavci, koji jedini vid štednje vide u otpuštanju radnika, unazađuju poslovanje svog preduzeća i upozorava da se može desiti da, kada kriza prođe i poslodavci ponovo povećaju svoj obim poslova, ostanu bez radnika koji znaju i mogu da ispoštuju rokove iz ugovora. Štednja se, prema njegovim riječima, može provoditi na više načina, a krajnji i najgori je svakako otpuštanje radnika.