BEOGRAD, Srpska nacionalna aviokompanija “Jat ervejz” i emiratski “Etihad” potpisali su danas Sporazum o strateškom partnerstvu, kojim će Jat promijeniti naziv u “Er Srbija”.
Sporazum su u Beogradu potpisali prvi potpredsjednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić i direktor “Etihada” Džejms Hogan, u prisustvu ministra finansija i privrede Srbije Mlađana Dinkića.
“Etihad” će kupiti 49 odsto “Jata”, koji nakon 66 godina postojanja ide u istoriju, a država će, sa 51 odsto udjela, ostati većinski vlasnik nacionalnog avioprevoznika.
Predviđeno je da “Etihad” uloži 100 miliona dolara u zajedničku kompaniju, a toliko će investirati i država Srbija.
Nova aviokompanija “Er Srbija” imaće 14 novih destinacija i letjeće na ukupno 41 destinaciju, tako da će udvostručiti ili utrostručiti broj letova koje je imao “Jat”.
Nova kompanija “Er Srbija” imaće tri menadžera iz “Etihada”, biće bez dugova, preuzeće 150 pilota, biće raspisan konkurs za još 50, a pominje se i kupovina deset novih aviona do kraja godine.
Prema projekcijama, nova kompanija mogla bi da ima 22 aviona, letovi će većinom spajati republike bivše Jugoslavije i Evropu sa Bliskim istokom, Australijom i Amerikom.
“Jat” se od devedestih godina prošlog vijeka neprestano zadužuje i ima kredite veće od 250 miliona evra. Trenutno ima 1.200 radnika od kojih je, prema procjenama, čak 800 višak.
Dugovi i višak zaposlenih ostaće kao otvoreno pitanje, ali je država Srbija, kako se najavljuje, spremna da i to riješi.
Preteča “Jata” je aviokompanija “Aeroput”, osnovana 1927. godine, a dvije decenije kasnije, preimenuje se u Jugoslovenski aerotransport – Jat i ubrzo postaje lider Balkana sa direktnim prekookeanskim letovima za Ameriku i Australiju.
“Etihad” je jedna od najboljih aviokompanija u svijetu, ima 77 aviona i 10 miliona putnika godišnje, a stručnjaci očekuju da će dolazak te kompanije značiti više linija i jeftinije karte.
Saobraćaj obavlja ka 94 odredišta na Bliskom istoku, u Africi, Evropi, Aziji, Australiji i američkom kontinentu sa flotom od 77 aviona “erbasa” i “boinga”.
“Etihad” ima 29 odsto vlasničkog udjela u njemačkom “Er Berlinu”, 40 odsto u “Er Sejšelima”, oko tri odsto u “Er lingusu”, devet odsto u kompaniji “Virdžin Australija”, a u toku je preuzimanje 24 odsto indijskog “Džet ervejza”. Srna