BANJALUKA, Zbog nerealnog kursa konvertibilne marke izvoznici iz Republike Srpske i Bosne i Hercegovine trpe ogromne posljedice, naprimjer samo Tvornica obuće BEMA Banjaluka godišnje gubi pet miliona KM, rekao je danas direktor BEME Marinko Umićević.
„Problemi sa kojima se susrećemo u radu 75% se odnose na Bosnu i Hercegovinu, dok se 25% problema odnosi na Republiku Srpsku. Ne možemo zanemariti da je Bosna i Hercegovina država u kojoj živimo i radimo, u njenoj nadležnosti je monetarna, carinska, fiskalna, vanjska politika i mi kao entiteti moramo izvući maksimum iz te države kako bi mogli ekonomski ojačati i srbovati ekonomijom, a ne gladna stomaka“, kaže Umićević.
Uz nerealan kurs koji ugrožava izvoznike, Umićević navodi da su carine nekoliko puta više onih koje se primjenjuju u EU.
„Kada mi uvozimo robu sa Dalekog Istoka plaćamo carine veće i do pet puta nego kada naši partneri uvoze istu tu robu u zemlje EU. Snižavanje carina, odnosno njihovo izjednačavanje sa carinama EU predstavlja preduslov za pokretanje domaće proizvodnje“, ističe Umićević.
Treći problem je, kaže, nemogućnost povrata PDV-a na prevoz i topli obrok.
„Ukoliko bi privrednici, a posebno izvoznici imali mogućnost povrata PDV-a na prevoz i topli obrok to bi nam puno značilo i bar donekle ublažilo posljedice nerealnog kursa marke“, ističe direktor BEME.
Umićević smatra da bi Centralna banka i Savjet ministara BiH trebali da izdvoje milijardu KM za kredite privrednicima sa kamatnim stopama od jedan do dva odsto za nabavku opreme.
Od dobrih stvari koje su se desile na nivou BiH, Umićević navodi da je Uprava za indirektno oporezivanje ukinula bankarske garancije i odobrila korištenja mjenice kao instrumenta obezbjeđenja plaćanja indirektnih poreza za privredna društa koja se nalaze u sistemu unutrašnje obrade po osnovu lohn posla.
Centralna banka BiH, koja nije u službi građana i privrede, hvali se da ima sedam milijardi rezerve u stranim bankama, a tamo ih drži po mizernim kamatama. Kupuju zlato od bijesa, a zatim ih preprodaju gdje gube desetine milione maraka, a mi klečimo i molimo MMF da nam daju par milona kako bi pokrpili rupe u budžetu.
Ovo su problemi i stvari koje se moraju rješavati na nivou BiH, na nivou entiteta Vlada RS takođe mora hitno povući konkretne poteze, ističe Umićević.
„Najveći problemi koji opterećuju poslodavce u RS su: refundacija bolovanja od 70% u netu, koja uz to kasni i po nekoliko mjeseci. Zakonodavac i trudnu ženu smatra bolesnom i izjednačava trudničko sa ostalim bolovanjem te ga refundira isto 70% u netu. Trudna žena nije bolesna i to bolovanje treba tretirati kao i porodiljsko. Drugo, porodiljsko odsustvo se refundira 100%, ali u netu. Potrebno je ukinuti porez na platu u industriji tekstila, kože i obuće. Sramota je da se na tako male plate plaća porez od 10% za šta BEMA na mjesečnom nivou mora izdvojiti oko 80.000 KM. Treće, bankarske kamate na kredite su prevelike, reketaške. Četvrto, podsticaji za izvoznike i zapošljavanje su mali i neredovni“, kaže direktor BEME.
On navodi da je Vlada RS donijela i nekoliko dobrih odluka.
„Industrija tekstlila, kože i obuće plaća doprinose na 25% od prosječne bruto plate u RS. Ova odluka je spasila 10.000 radnih mjesta u RS, ali nije dovoljna za njihovo dalje održavanje. Dalje, uvedene je neoporezivi dio plate do 200 KM, te uveden je Odsjek za obućarstvo na Tehnološkom fakultetu u Banjaluci“, kaže Umićević.
„Tvornica obuće BEMA Banja Luka zapošljava 1.300 radnika, društveno je odgovorna firma, redovno izmiruje svoje obaveze prema radnicima, društvu i dobavljačima. Bosna i Hercegovina je jedina država koja nema ministarstvo privrede, a Vijeće ministara ne raspravlja o privrednom ambijentu, Predsjedništvo nikada na dnevni red nije stavilo pitanja iz privrede jer kako kažu ,,to nije njihova briga“. Bosna i Hercegovina ima Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa, ali kada dođeš u to ministarstvo i pitaš gdje je odjeljenje za privredu, dobiješ odgovor da je to sve isto. Centralna banka BiH, koja nije u službi građana i privrede, hvali se da ima sedam milijardi rezerve u stranim bankama, a tamo ih drži po mizernim kamatama. Kupuju zlato od bijesa, a zatim ih preprodaju gdje gube desetine milone maraka, a mi klečimo i molimo MMF da nam daju par miliona kako bi pokrpili rupe u budžetu. BiH nije samostalna, suverena država, okupirana je od strane EU i njenih predstavnika, treba joj samo kao tržište na kom će prodavati svoju robu i na taj način ostvarivati dobit. Veliki problem Bosni i Hercegovini predstavlja CEFTA koja je izuzetno nepovoljna i koju pod hitno treba izmijeniti ili ukinuti jer ona ne dozvoljava da se pokrene domaća proizvodnja, a preko nje i prateća industrija. Velika šansa industrije obuće u BiH je industrija obuće koja masovno zapošljava žensku radnu snagu, gdje je jeftino radno mjesto“, zaključio je direktor BEME Marinko Umićević.
Izvor: CAPITAL.ba