BRISEL, Nezaposlenost u zemljama EU i dalje se povećava, a mediji i portali ocjenjuju da bi u nekim državama, poput Italije i Španije, moglo da dođe do “zapaljivih demonstracija”, kao što je to odavno slučaj u Grčkoj.
Njemački nezavisni Internet-portal “NOVAJO /NOVAYO/ pita: koliko dugo će evrokrate svojim neuspjelim “projektom Evropa” mučiti nezaposlene, u prvom redu mlade, u Španiji ili Grčkoj?
Odgovor, prema ocjeni portala, glasi: “Sve dok ulice prijestonica ovih zemalja ne budu obuzete plamenom”.
Prema saopštenju “Frankfurter Alemajne cajtunga”, saradnici kancelarije evropskog komesara Olija Rena pristupili su realizaciji ideje svog šefa o promjeni metodike proračuna budžetskih deficita.
Cilj je da se umanje pokazatelji tako da zemlje sa visokim nivoom nezaposlenosti, kao što su Španija i Grčka, “mogu da smanjuju deficite sa manje napora”. Znači, njima će se postavljati i manje strogi zahtjevi povodom pojedinih reformi.
Ekonomsti su odmah ovakve namjere nazvali – “kozmetičkim rješenjima”.
Iz mjeseca u mjesec raste broj poziva da EU napusti politiku stroge štednje. U Evropskom paralamentu, Evropskoj komisiji i u većini zemalja članica EU sve glasnije se čuju zahtjevi da se uzmu u obzir socijalni aspekti prilikom rješavanja problema jačanja ekonomskog i valutnog saveza.
U drugom kvartalu 2013. godine nivo nezaposlenosti u Italiji iznosi rekordnih 13,7 odsto. U nizu regiona sve veće razmjere stiče opasnost od siromaštva.
“Viner cajtung” piše o inicijativi komesara EU za socijalna pitanja Lasla Andra koji smatra da je neophodno uzimati u obzir socijalne parametre prilikom određenja troškova i sadržaja reformi.
Andor predlaže da se u nacionalnim budžetima pojave indikatori kao što su nezaposlenost i nivo siromaštva. On želi da vidi u EU neki mehanizam koji bi omogućio da se u slučaju povećanja nezaposlenosti podrže pojedine države, kao što se sada čini prilikom podrške banaka.
Ali, šef Evropske komisije Žoze Manuel Barozo i komesar za valutu i finansije Oli Ren sumnjaju da će sličnu inicijativu odobriti tzv. “lokomotive Evrope” – Njemačka, Francuska i druge ekonomski jače zemlje.