BANJALUKA , Približavanjem ulaska Hrvatske u Evropsku uniju može se očekivati jačanje necarinskih barijera te zemlje prema proizvodima koji dolaze iz BiH, upozoravaju ekonomski analitičari.
Kako ocjenjuju pojedini analitičari, na najvećem udaru će se svakako naći proizvodi biljnog i životinjskog porijekla, ali i naftne i hemijske industrije.
Pored poznatih problema u vezi s izvozom hrane, pojedini ekonomisti upozoravaju da bi se na udaru mogla naći i naftna industrija, što pokazuju sve češće “prozivke” iz Hrvatske da Rafinerija nafte vrši veliko zagađenje u Slavonskom Brodu.
Dušan Bogdanović, analitičar u oblasti energetike, smatra da je pokretanje Rafinerije u Brodu nesumnjivo zadalo udarac hrvatskoj INA, tako da će oni tražiti način da umanje njen uticaj.
“Kada se pogleda okruženje, jasno je da Hrvatska i Srbija danas imaju kapacitete za preradu nafte koja nadmašuje potrebe tih zemalja, tako da se može očekivati da ‘napadnu’ i tržište BiH”, smatra Bogdanović, dodajući da je naše tržište posebno interesantno za INA.
Upravo zbog toga, on smatra da su učestale optužbe iz Hrvatske upućene Rafineriji na račun ekologije dio pritiska da se smanji uticaj brodskog preduzeća.
“Rafinerija nafte u Brodu je uložila ogromna sredstva kako bi modernizovala proizvodnju i ispunila Euro 5 standarde, tako da mogu da kažem da su njena postrojenja danas sigurno modernija nego što su bila prije rata”, tvrdi Bogdanović.
Podsjećajući da Rafinerija radi već 120 godina, on smatra da je apsurd da se u trenucima kada je proizvodnja na najčistijem nivou od njenog osnivanja prvi put postavlja pitanje zagađenja.
On kaže da se mora priznati da Hrvati i te kako vode brigu o domaćim kompanijama, te da bi se na njih morala ugledati i BiH i posvetiti više pažnje u zaštiti velikih privrednih sistema.
Ipak, smatra da je tu veliki problem što neki političari, nažalost, Rafineriju nafte još ne doživljavaju kao domaće preduzeće.
Saša Grabovac, izvršni direktor Udruženja ekonomista RS – SWOT, podsjeća da smo već imali “mliječni rat” sa Hrvatskom, upozoravajući da on nije sasvim okončan i da BiH već kasni s primjenom preuzetih obaveza.
Međutim, on je skrenuo pažnju da se uskoro na udaru može naći i naftna industrija, tačnije Rafinerija nafte u Brodu, na šta ukazuju sve češće optužbe da zagađuje okolinu.
“Ne treba sumnjati u prave motive, koji sigurno nisu briga za zaštitu životne sredine”, kazao je Grabovac, ocjenjujući da će Hrvatska ukoliko bude u mogućnosti da na neki način naudi Rafineriji nafe to i učiniti.
Radomir Vidaković, rukovodilac marketinga grupacije “Nestro”, upitan da prokomentariše optužbe koje se čuju iz Hrvatske na račun rada Rafinerije, kaže da je čuo dosta takvih priča, ali da ne želi da ih komentariše.
“Mi smo više puta ponovili da smo spremni za saradnju, kako sa domaćim, tako i sa hrvatskim nadležnim institucijama”, kazao je Vidaković.
On je rekao da ga ta cijela priča sa hrvatske strane pomalo čudi, jer su vrata Rafinerije u Brodu uvijek bila otvorena za njihove novinare, koji bi tokom posjete pokazivali neskriveno divljenje urađenim poslom, a potom objavljivali tekstove i priloge koji pokazuju nešto sasvim drugo.
Dokle idu ti apsurdi on je ilustrovao i podatkom da su se pred kraj decembra pojavili podaci o povišenim vrijednostima zagađenja vazduha u Slavonskom Brodu, za šta je odmah optužena Rafinerija, iako zbog remonta ona u tom periodu nije uopšte radila. Nezavisne novine