SARAJEVO, Najveći kapital Centralne banke BiH su njeni zaposleni, a aktuelna kriza pokazala je da je ulaganje u ljude najbolja investicija, rekao je danas guverner Centralne banke BiH Kemal Kozarić.
On je na prezentaciji trogodišnjeg projekta “Jačanje kapaciteta upravljanja ljudskim resursima u Centralnoj banci BiH” u Sarajevu istakao da ova institucija želi da svoj kadar još više motiviše, te da mu otvori perspektivu da dalje napreduje.
“Mi smo i dalje posvećeni čovjeku i pokušavamo da te vrijednosti na pravi način prepoznamo, motivišemo, adekvatno nagradimo i da izgradimo jednu lojalnost prema instituciji, što je jako važan faktor”, naglasio je Kozarić.
Prema njegovim riječima, Centralnoj banci BiH važno je da drži “vruću liniju” sa Evropskom centralnom bankom i sa centralnim bankama evro sistema.
On je istakao da Centralna banka BiH želi da svoje poslovanje i standarde prilagodi standardima EU, te da se na vrijeme, kao svaka institucija, koja vodi računa o svojoj reputaciji i kredibilitetu, pripremi na ulazak BiH u EU.
Prema njegovim riječima, tokom realizacije ovog projekta, zaposleni u Centralnoj banci BiH pohađali su više od 100 sponzorisanih seminara u centralnim bankama Francuske, Austrije, Njemačke, Holandije, Češke, a išli su i na seminare koje su organizovali Svjetska banka i Međunarodni monetarni fond.
“Ne mogu a da ne izrazim zadovoljstvo što su eksperti `Bundesbanke` i Češke narodne banke pokazali da je Centralna banka BiH umnogome već prilagođena standardima EU, te da su njene procedure, sam zakon, profesionalno osoblje i sve drugo, na jednom visokom nivou”, naglasio je Kozarić.
On je rekao da su od čeških i njemačkih eksperata dobili vrlo korisne preporuke koje će primjenjivati u narednom periodu, kako bi podigli kvalitet na veći nivo.
Kozarić je naveo da je u Centralnoj banci BiH više od 70 odsto zaposlenih sa visokom stručnom spremom, te da imaju 19 magistara i šest doktora nauka, a da je oko 20 odsto zaposlenih sa srednjom stručnom spremom.
Prema njegovim riječima, 60 odsto zaposlenih čine žene, a prosjek godina zaposlenih u Centralnoj banci BiH je 42 godine, što je manje od evropskog prosjeka koji iznosi 44 godine.
Govoreći o novom projektu sa Evropskom centralnom bankom vrijednom milion evra, koji počinje u aprilu, Kozarić je rekao da je u planu da se “pregledaju” odjeljenja koja se bave statistikom, platnim prometom, finansijskom stabilnošću, upravljanju rezervama, internom revizijom, te da smjernice i procedure u tim odjelima usaglase sa evropskim standardima.
Trogodišnji projekat “Jačanje kapaciteta upravljanja ljudskim resursima u Centralnoj banci BiH”, vrijedan 250.000 evra, finansirala je Evropska komisija, a organizovala Centralna banka BiH u saradnji sa partnerskim centralnim bankama Njemačke i Češke.