BEOGRAD, Za izgradnju novih i održavanje postojećih elektroenergetskih kapaciteta u Srbiji do 2015. godine biće uloženo oko devet milijardi evra, rekao je direktor sektora za strategiju u EPS-u Aleksandar Jakovljević.
On je istakao da su osnovni razlozi za pokretanje intenzivnog investicionog ciklusa EPS-a sigurno snabdjevanje u uslovima porasta potrošnje električne energije i dodao da će ta sredstva biti uložena zbog veće efikasnosti, povećanja konkuretnosti, zamjene starih i neefikasnih postrojenja i radi zadovoljenja ekoloških standarda u zemlji.
Učestvujući u radu okruglog stola o ulaganju u energetiku, u organizaciji lista “Danas”, Jakovljević je rekao da će za održavanje postojećeg sistema biti izdvojeno oko četiri milijarde evra, a za nove kapacitete oko pet milijardi evra.
“Za revitalizalizaciju hidroelektrana biće uloženo oko 0,4 milijarde evra, za revitalizacija termoelektrana oko 1,3 milijarde evra, a za revitalizaciju i zamenu kopova oko 1,5 milijardi evra”, rekao je Jakovljević.
On je istakao da će za modernizaciju elektrodistributivne mreže i zamjenu brojila biti izdvojeno oko 0,7 milijardi, u hidroelektrane oko 0,6 milijardi evra, termoelektrane oko 2,5 milijarde, u rudnike uglja oko 0,6 milijardi.
Prema njegovim riječima, od ukupno planirane sume u iznosu od devet milijardi evra, oko 3, 4 milijarde obezbjediće EPS, 3,8 milijardi biće obezbjeđeno iz kredita, 1,8 milijardi trebalo bi da obezbjedi strateški partner, a 0,2 milijarde evra iz ostalih sredstava.
Jakovljević je rekao da je preduslov za investiranje u EPS povećanje cijena struje i dodao da je udio električne energije u finalnoj potrošnji izrazito visok (oko 30 odsto), što je posljedica niske energetske efikasnosti i neracionalne potrošnje električne energije.
On je istakao da se negativni efekti ostvaruju najvećim djelom zbog korišćenja električne energije za grejanje u domaćinstvu i naglasio da se u tu svrhu u prosjeku koristi oko 20 odsto od ukupne potrošnje električne energije.