BANJALUKA, Iako BiH posjeduje potencijal za realizaciju značajnih stranih ulaganja, vrijednost investicija u prvoj polovini ove godine iznosila je 122,7 miliona evra, što predstavlja neznatno blagi porast za 1,4 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
Ovo su preliminarni podaci Agencije za unapređenje inostranih investicija BiH (FIPA).
– Naši potencijali su u vrlo malom procentu iskorišćeni, tako da sigurno ne možemo biti zadovoljni ni u tekućoj godini kao ni za prethodnih nekoliko godina, kada je riječ o prilivu stranih investicija – istakli su u FIPA i dodali da imidž BiH u velikoj mjeri obeshrabruje investitore koji veoma dobro osjete puls povoljne investicione lokacije.
Prema podacima FIPA, ove godine najviše je investirano u sektore bankarstva, proizvodnje, te u trgovinu.
– Investicije u sektore bankarstva iznosile su 34,3 odsto, u sektor proizvodnje 27,8 odsto, dok je u trgovinu investirano oko 14,6 odsto stranih ulaganja – naglasili su u ovoj agenciji.
Dodali su da je za period od januara do jula ove godine u BiH najviše investicija stiglo iz Srbije, Turske, Njemačke i Saudijske Arabije.
– Iz Srbije je stiglo oko 20 odsto investicija, iz Turske 16 odsto, Njemačke 14 odsto, dok je iz Saudijske Arabije stiglo deset odsto investicija – istakli su u FIPA.
Dodali su da se po procjenama ekonomskih analitičara strane investicije na globalnom nivou nalaze u blagom porastu, zbog čega bi se u idućem periodu moglo očekivati da bi dio tog “blagog porasta” mogao da se odnosi i na BiH.
Član Udruženja ekonomista RS “SWOT” Miloš Todorović rekao je da postoji niz faktora zbog kojih strani investitori ne ulažu više u BiH, te da je jedan od njih i politička stabilnost, odnosno nestabilnost.
– Drugi faktor je i nizak kreditni rejting, koji je u BiH najniži u regionu, zbog čega strani investitori vrlo malo ulažu u proizvodni, ali i druge sektore – kazao je Todorović.
On je naglasio da strane investitore “odbijaju” i komplikovane procedure za investiranje u BiH i dodao da kod nas postoji veliki potencijal za ulaganje u sektoru energetike, drvne industrije, ali i u oblasti turizma.
Prepreke
U FIPA su istakli da, kada se radi o poslovnoj klimi u BiH, zakonska regulativa za otvaranje firmi ili početak novog posla ne bi trebalo da predstavlja veliku prepreku za strane ulagače.
– Posebno nema nekih većih prepreka, poslije sprovođenja niza reformi koje su urađene da bi se pojednostavili i unaprijedili administrativni postupci – ističu u ovoj agenciji. Glas Srpske