NJUJORK, Na Wall Streetu se ove sedmice očekuje oprezno trgovanje, jer usporavanje rasta nekih od najvećih svjetskih ekonomija ne daje ulagačima puno razloga za kupovinu akcija, pa je pitanje mogu li se njihove cijene oporaviti nakon dvije sedmice pada.
Dow Jones indeks prošle je sedmice skliznuo 0,6 odsto, na 17.009 bodova, dok je S&P 500 pao 0,8 odsto, na 1.967 bodova, kao i Nasdaq indeks, koji je zaronio na 4.475 bodova.
Prošle je sedmice tržište bilo pod pritiskom pojave ebole u SAD-u, prodemokratskih protesta u Hong Kongu i niza podataka koji ukazuju na usporavanje rasta nekih od najvećih svjetskih ekonomija.
Tržištu je podrška stigla tek u petak, nakon vijesti da je u septembru u SAD-u otvoreno 248.000 novih radnih mjesta, oko 30.000 više nego što se očekivalo, pri čemu je stopa nezaposlenosti skliznula sa 6,1 na 5,9 odsto, najniži nivo od sredine 2008. godine.
To je umanjilo zabrinutosti u vezi tempa rasta najveće svjetske ekonomije, no dio analitičara smatra da bi poboljšanje na tržištu rada moglo navesti američku centralnu banku na povećanje kamata prije nego što se očekuje. Ipak, većina smatra da Fed neće povećati cijenu novca prije juna iduće godine, što je ublažilo strahovanja ulagača od zaoštravanja monetarne politike.
Ove sedmice ne očekuju se značajniji makroekonomski izvještaji koji bi mogli osjetnije uticati na smjer tržišta, no uskoro počinje sezona objava kvartalnih poslovnih rezultata američkih kompanija.
S obzirom na slabost najvećih svjetskih ekonomija, upozorenja niza kompanija i jačanje dolara u proteklom tromjesečju, što umanjuje prihode američkih kompanija s inostranih tržišta, analitičari su posljednjih sedmica smanjili procjene rasta zarada.
U najnovijoj anketi Thomson Reutersa, analitičari procjenjuju da bi dobit kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u trećem tromjesečju mogla biti 6,4 odsto viša nego u istom lanjskom periodu, dok su još prije dva mjeseca očekivali rast od 11 odsto. Hina