BEOGRAD, Poslovna klima u Srbiji i dalje je nepovoljna, prema svjetskim kriterijumima rangirana je jako nisko, počev od pravosuđa pa do antimonopolskog zakonodavstva.
U takvim uslovima poslovanja privući strane investitore i oživjeti privredu gotovo je nemoguća misija. Sa neefikasnim javnim sektorom u gotovo svim oblastima i zakonodavstvom koje služi kao paravan, ne može da dobije ni prelaznu ocjenu.
Najbolju ilustraciju poslovne klime u Srbiji daju podaci Svjetskog ekonomskog foruma, koji obuhvata analizu 142 zemlje svijeta. Po nezavisnosti pravosuđa Srbija zauzima 128. mjesto. A, ako se ima u vidu da se po zaštiti intelektualne svojine Srbija pozicionirala na 107. mjestu, po zaštiti prava manjinskih akcionara na čak 140. mjestu od ukupno 142 zemlje, onda je nedvosmisleno jasno zašto srpska privreda stoji u mjestu.
– Srbija neće izaći iz ekonomske krize sve dok su interesi političke elite na vrhu piramide interesa, dok ne reformiše javni sektor i ne podigne konkurentski položaj – kaže Saša Đogović, saradnik Instituta za tržišna istraživanja, dodajući da je to glavna „brana“ prilivu stranih investicija. – A, da su opšti interesi stavljeni na dno piramide upućuje i pozicija Srbije na 100. mjestu sa stanovišta nenamjenskog trošenja sredstava javnog sektora, što ukazuje na visok nivo mita i korupcije.
U Srbiji je izuzetno nizak nivo tržišne konkurencije, zauzima neslavno 136. mjesto, što ukazuje na monopolizovano i kartelizovano tržište. Pri tome se se antimonopolsko zakonodavstvo skoro i ne primjenjuje, više je kao paravan, pa u izvještaju Svjetskog ekonomskog foruma je na čak 137. poziciji.
Subvencije i investitori
Kada se ima u vidu ovakva pozicioniranost zemlje, pitanje je kako privući strane kompanije da svoj biznis razvijaju u Srbiji. Zasada se investitori privlače izdašnim subvencijama od slučaja do slučaja, ali kada one presuše, a postojeći ambijent poslovanja ostane nepromijenjen, ko garantuje da se postojeći investitori neće preseliti na neko sigurnije tržište. Novosti